20.07.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.165.2022.2.AW

W zakresie ustalenia: - czy spółka, która powstanie w wyniku przekształcenia będzie mogła skorzystać z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (tzw. Estoński CIT), o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych; - czy spółka, która powstanie w wyniku przekształcenia będzie mogła jako tzw. mały podatnik CIT skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych wynoszącej 10% podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych alternatywnie, czy w przypadku gdyby należało uznać, że z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca nie jest przed przekształceniem podatnikiem podatku CIT, zasada sukcesji uniwersalnej praw i obowiązków nie znajduje w tym przypadku zastosowania, można stwierdzić, że Wnioskodawca jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej i na tej podstawie przychylić się do stanowiska, że spółka może skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 15 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:

-czy spółka, która powstanie w wyniku przekształcenia będzie mogła skorzystać z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych (tzw. Estoński CIT), o którym mowa w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;

-czy spółka, która powstanie w wyniku przekształcenia będzie mogła jako tzw. mały podatnik CIT skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowychwynoszącej 10% podstawy opodatkowania, o której mowa w art. 28o ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych alternatywnie, czy w przypadku gdyby należało uznać, że z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca nie jest przed przekształceniem podatnikiem podatku CIT, zasada sukcesji uniwersalnej praw i obowiązków nie znajduje w tym przypadku zastosowania, można stwierdzić, że Wnioskodawca jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej i na tej podstawie przychylić się do stanowiska, że spółka może skorzystać z preferencyjnej stawki opodatkowania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne