Interpretacja indywidualna z dnia 8 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.212.2022.2.HW
Brak obowiązku dokonania korekty wcześniej odliczonego podatku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty wcześniej odliczonego podatku – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 26 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku dokonania korekty wcześniej odliczonego podatku. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca (dalej także jako „Spółka”) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, rezydentem podatkowym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka od roku (...) prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest m.in. sprzedaż oraz montaż (...). Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny.
Spółka w dniu 30 czerwca 2020 r. zakupiła lokal mieszkalny na rynku pierwotnym w stanie deweloperskim, o powierzchni użytkowej (…) m2, za cenę (…) (dalej jako „Lokal”). Cena brutto zawierała VAT w stawce 8%. Lokal został nabyty z zamiarem wykorzystywania go w całości na potrzeby związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą. Lokal wymagał nakładów na doprowadzenie go do użytku, dlatego został zaliczony do środków trwałych w budowie. Łączne nakłady na ulepszenie Lokalu poniesione w latach 2020-2021 wyniosły (…) zł netto. Spółka w latach 2020-2021 zakupiła także elementy wyposażenia Lokalu (rzeczy, które nie zostały w Lokalu zamontowane na stałe, np. meble, sprzęt AGD i RTV). Część towarów i usług związanych z ulepszeniem Lokalu nabywana była ze stawką 8% VAT, a część ze stawką 23% VAT.
Spółka na bieżąco w deklaracjach VAT-7 pomniejszała VAT należny o VAT naliczony w związku z nabyciem towarów i usług związanych z ulepszeniem Lokalu oraz elementami wyposażenia. Spółka nie zaliczała wydatków na ulepszenie oraz na zakup elementów wyposażania do kosztów uzyskania przychodu, lecz suma tych wydatków powiększyła wartość początkową Lokalu. Wszystkie wydatki związane z ulepszeniem Lokalu oraz zakupem wyposażenia były związane z dostosowaniem Lokalu do potrzeb prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Lokal został przyjęty do używania w dniu 14 lipca 2021 r. i wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a wartość początkowa tego środka (cena nabycia netto) została powiększona o sumę wszystkich wydatków na jego ulepszenie, w tym wydatków na zakup elementów wyposażenia (suma wydatków w kwotach netto). Suma wydatków poniesionych na ulepszenie Lokalu wyniosła (…) zł netto.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty