Proponowane zmiany w CIT są w większości korzystne dla podatników
W związku z trwającymi konsultacjami publicznymi projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw z 27 czerwca 2022 roku, Business Centre Club przedstawił kluczowe uwagi w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, a także postulaty w zakresie dalszych zmian w tym obszarze.
1. Minimalny podatek dochodowy
BCC pozytywnie ocenia zwolnienie podatników z obowiązku zapłaty minimalnego podatku dochodowego w roku 2022 r. Jednocześnie, fakt utrzymania minimalnego podatku dochodowego od 2023 r., w szczególności w kontekście prac prowadzonych na poziomie Unii Europejskiej dotyczących tzw. globalnego minimalnego podatku dochodowego (w ramach tzw. Filaru II) budzi zaniepokojenie. Utrzymanie minimalnego podatku dochodowego w trudnej sytuacji ekonomicznej, gdy wielu przedsiębiorców boryka się z rosnącymi cenami surowców i niepewnością wynikającą chociażby z kolejnymi falami pandemii oraz działaniami wojennymi w Ukrainie nie służy wsparciu firm. W tym kontekście warto zauważyć, że część zmian zaproponowanych w ramach modelu opodatkowania, który ma zacząć obowiązywać od 2023 r. również budzi wątpliwości jako zdecydowanie niekorzystne dla podatników.
Stąd też, podstawowym postulatem BCC jest uchylenie przepisów wprowadzających minimalny podatek dochodowy i całkowite odstąpienie od jego wprowadzania w przyszłości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty