Interpretacja indywidualna z dnia 17 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.333.2022.3.SR
Skutki podatkowe otrzymania nieodpłatnych świadczeń z fundacji.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 marca 2022 r. złożył Pan wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń otrzymanych od fundacji. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
22 marca 2018 r. stojąc na chodniku został Pan potrącony przez karetkę pogotowia ratunkowego. W wyniku urazu mózgowo-czaszkowego, przez 6 tygodni był Pan leczony na oddziale intensywnej terapii Miejskiego Szpitala w …. Po wybudzeniu ze śpiączki powypadkowej i farmakologicznej rozpoczął Pan intensywną rehabilitację funkcjonalną w … w … (od dnia 7 maja 2018 r. do czerwca 2019 r.) i od czerwca 2019 r. kontynuuje Pan rehabilitację leczniczą w placówce rehabilitacyjnej … w …. Od daty wypadku do dzisiaj jest Pan osobą zupełnie niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji (niedowład czterokończynowy) z ustalonym znacznym stopniem niepełnosprawności (orzeczenie lekarza orzecznika ZUS z dnia 14 września 2020 r., nr akt …, decyzja Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania i Niepełnosprawności w … z dnia 2 listopada 2021 r., nr …). Z uwagi na koszty tej rehabilitacji poprosił Pan Fundację A o udzielenie pomocy społecznej w kwestii udostępnienia rachunku bankowego Fundacji w celu gromadzenia środków na Pana leczenie i rehabilitację.
Fundacja A powstała w … r., jest organizacją pożytku publicznego (KRS …). Została ona powołana w celu m.in. udzielania pomocy osobom znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej i materialnej, w szczególności osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych oraz prowadzenia wszelkich działań na rzecz osób niepełnosprawnych, w tym udostępnianie konta Fundacji w celu pozyskiwania środków na leczenie i rehabilitację oraz finansowanie leczenia, rehabilitacji, zakup niezbędnego sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej i materialnej (§ 13 statutu Fundacji). Do przedmiotu działalności pożytku publicznego Fundacji określonego w § 14a statutu Fundacji należy m.in. pomoc społeczna w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 ze zm.). W ramach działalności Fundacja otrzymuje środki pochodzące m.in. z: darowizn, subwencji osób trzecich, ze zbiórek i imprez publicznych w różnych formach prawnych, umów darowizn celowych i 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Środki gromadzone na rzecz beneficjenta mogą być wydatkowane m.in. na opłaty za świadczenia medyczne, świadczenia rehabilitacyjne, zakup leków i środków medycznych, zakup sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego, zakup produktów medycznych niezbędnych do poprawy zdrowia. Decyzję o wypłacie środków podejmuje Zarząd Fundacji po spełnieniu warunków określonych w § 8 „Regulaminu udostępnienia konta fundacji”. W odniesieniu do środków, wpłacanych na konto Fundacji z przeznaczeniem dla beneficjenta, Fundacja opłaca poniesione koszty na podstawie faktur wystawionych na Fundację i przelewa te środki bezpośrednio na konto wystawców faktur za wykonane usługi lecznicze, rehabilitacyjne. Podstawą prawną tych czynności jest zawierana umowa udostępnienia konta Fundacji. Zgodnie z tą umową udostępnienie konta Fundacji A polega na umożliwieniu gromadzenia środków z darowizn celowych i 1 % podatku na pomoc społeczną beneficjentowi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty