Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4011.221.2022.3.MW
W zakresie możliwości opodatkowania dochodów stawką preferencyjną 5%.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe, w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie dotyczącym:
‒możliwości zaliczenia do lit. „b” wskaźnika nexus kosztów wynagrodzeń współpracowników prowadzących własną działalność gospodarczą, związanych z nabyciem od współpracowników kwalifikowanego prawa własności intelektualnej – jest nieprawidłowe,
‒w pozostałym zakresie – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 17 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 maja 2022 r. (data wpływu 20 maja 2022 r.), oraz pismem z 1 czerwca 2022 r. (data wpływu 3 czerwca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną uzyskującą dochody z udziału w spółce jawnej (dalej: Spółka), jako jej wspólnik. Wnioskodawca podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Spółka w ramach swojej działalności oferuje usługi programistyczne wykonywane na rzecz polskich jak i zagranicznych podmiotów trzecich. Usługi są świadczone przez Spółkę wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Działalność programistyczną Spółki można określić w następujący sposób: Projekty, w ramach których Spółka tworzy na zlecenie klienta oprogramowanie komputerowe dedykowane indywidualnie dla jego potrzeb na podstawie umowy ramowej o współpracy. W ramach tego typu projektów oprogramowanie jest tworzone przez Spółkę od początku tj. od prac analitycznych, przez stworzenie dokumentacji oprogramowania aż po napisanie kodu źródłowego oprogramowania, przy czym współpraca opiera się o umowę ramową o współpracy a specyfikacja danego oprogramowania jest ustalana odrębnie dla każdego zlecenia składanego na podstawie tej umowy. Wynagrodzenie Spółki również jest ustalane indywidualnie w ramach poszczególnych zleceń. Zgodnie z umową, klient w ramach wynagrodzenia umownego, z chwilą zapłaty wynagrodzenia (a w przypadku projektu dzielonego na etapy - z chwilą dokonania płatności za dany Etap), nabywa całość autorskich praw majątkowych do będących programami komputerowymi utworów prawnoautorskich powstałych na podstawie umowy a ponadto Spółka przenosi na klienta prawo do wykonywania autorskich praw zależnych do powstałego oprogramowania. Czynność „przekazania” majątkowych praw autorskich na rzecz klientów Spółki odbywa się na podstawie postanowień zawartych w umowie łączącej strony, zatem odbywa się z zachowaniem warunków przewidzianych w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2109 r. poz. 1231), w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy. Odnosząc się do formy przenoszenia autorskich praw majątkowych do tworzonego programu komputerowego na klientów Spółki to następuje ono na podstawie umowy zawartej w formie pisemnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty