21.06.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.364.2022.1.SP

Skutki podatkowe zwrotu dopłat wniesionych do spółki przez poprzedniego wspólnika.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwrotu na rzecz Wnioskodawcy dopłat wniesionych przez wspólnika do spółki.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Wnioskodawca jest jednym ze zstępnych osoby fizycznej podlegającej również nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (dalej: Wspólnik). Wspólnik jest na moment składania wniosku udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej i zakłada, iż stanie się wspólnikiem kolejnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: Spółka lub Spółki).

W ramach planowanego procesu sukcesji, Wspólnik planuje przekazać swoim zstępnym, w tym Wnioskodawcy udziały w Spółkach lub jednej ze Spółek. Ze względu na fakt, iż proces sukcesji jest rozłożony w czasie i ostateczne decyzje o formie i sposobie rozdysponowania majątku nie zostały jeszcze przez Wspólnika podjęte, należy obecnie zakładać, iż udziały w Spółkach zostaną przekazane zstępnym, w tym Wnioskodawcy na podstawie umowy darowizny lub już po śmierci Wspólnika na podstawie dziedziczenia. Na skutek wstąpienia w prawa udziałowe przez Wnioskodawcę, wstąpi on we wszelkie prawa i obowiązki związane z udziałami w Spółce, w tym w szczególności w prawo do uzyskania środków pieniężnych z tytułu ewentualnych zwrotów dopłat wniesionych do spółki w przeszłości przez poprzedniego właściciela, tj. Wspólnika. Przed przekazaniem udziałów przez Wspólnika na rzecz Wnioskodawcy, Wspólnik wniesie dopłaty zwrotne do kapitału Spółki w proporcji równej jego udziałom w kapitale zakładowym. Dopłaty zostaną wniesione z zachowaniem zasad zawartych w odpowiednich przepisach ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 1526, z późn. zm.; dalej: KSH), w szczególności w przepisach art. 177-179 KSH. Możliwa jest sytuacja, w której Spółka dokona w przyszłości zwrotu wniesionych dopłat, a zwrot dopłat nastąpi już po nabyciu udziałów w Spółce przez Wnioskodawcę. W efekcie, dopłaty zostaną zwrócone na rzecz Wnioskodawcy jako ówczesnego właściciela udziałów w Spółce i będą dokonywane zgodnie z przepisami KSH. Z uwagi na istotę instytucji dopłaty do kapitału, o której mowa w art. 177-179 KSH, jako formy finansowania działalności spółki z o.o., kwota zwrotu dopłat dokonywana w odniesieniu do udziałów będących własnością Wnioskodawcy nie przekroczy wartości w jakiej uprzednio dopłaty zostaną wniesione przez Wspólnika do Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne