Interpretacja indywidualna z dnia 29 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.737.2021.1.MB
Podział majątku spółki, ustalenie przychodu.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2021 r. (data wpływu 1 września 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu podziału majątku w wyniku rozwiązania spółki jawnej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 września 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu podziału majątku w wyniku rozwiązania spółki jawnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, będącą jednym ze wspólników spółki T i Wspólnicy Spółka jawna z siedzibą w Z. Przedmiotowa spółka została zawiązana dnia 31 sierpnia 2004 r., a jej wspólnikami zostali p. TR, p. AL i p. GR.
Przy zawiązaniu Spółki wspólnicy wnieśli wkłady pieniężne (p. AL i p. GR po 20.000 zł każdy) oraz wkład niepieniężny w postaci nieruchomości o wartości 200.000 zł, położonej w Z.
Na skutek zbycia ogółu praw i obowiązków jednego ze wspólników Spółki (AL) jego żona AxL (Wnioskodawczyni) stała się wspólnikiem ww. Spółki. Obecna struktura własnościowa przedstawia się w sposób następujący: p. TR, p. AxL i p. GR.
Należy zauważyć, że wspólnicy są osobami spokrewnionymi w ten sposób, że p. TR jest matką p. AxL i p. GR, a p. AxL. i p. GR są rodzeństwem.
Zgodnie z § 3 umowy Spółki, jej głównym przedmiotem działalności jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami na własny rachunek. Spółka figuruje w rejestrze VAT, jako podatnik „zwolniony”.
W dniu 10 października 2006 r. Spółka i jeden z jej wspólników (p. GR) podpisali umowę dzierżawy części nieruchomości należącej do Spółki z przeznaczeniem pod zabudowę budynkiem usługowym, w którym Dzierżawca miał prowadzić działalność gospodarczą (…). Umowa jest realizowana do dnia dzisiejszego. Obecnie trwają rozmowy na temat rozwiązania umowy dzierżawy – w związku z planowaną likwidacją Wydzierżawiającej Spółki – oraz sposobu postępowania z poczynionymi przez Dzierżawcę (jednocześnie będącego wspólnikiem Spółki) nakładami na gruncie Spółki, wobec braku zapisów umownych w tym zakresie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty