01.07.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.292.2021.2.MGR

możliwość opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 3 marca 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 maja 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 27 maja 2021 r. oraz za pośrednictwem poczty 31 maja 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach prowadzonej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Wniosek ten uzupełniono pismem z dnia 27 maja 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 27 maja 2021 r. oraz za pośrednictwem poczty 31 maja 2021 r.).

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca od kilkunastu lat prowadzi serwis samochodowy z wiodącym kodem PKD 45.20.Z - Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, z wybraną formą opodatkowania w postaci podatku liniowego. W dniu 1 stycznia 2021 r., poprzez formularz internetowy na stronie CEIDG, dokonał zmiany formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz listownie, listem poleconym wysłanym 20 stycznia 2021 r. do właściwego Urzędu Skarbowego, powiadomił o tej formie opodatkowania. W dniu (…) stycznia 2021 r. ponownie dokonał zmiany we wpisie w CEIDG, usuwając dodatkowy kod wykonywanej działalności gospodarczej - PKD 45.32.Z - Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli. Ponieważ Wnioskodawca nie poinformował na czas swojego pracownika biurowo-sklepowego o tym, że w 2021 r. firma nie może sprzedawać detalicznie ani części samochodowych, ani akcesoriów, bez powiązania ich z usługą serwisową, dokonał on, raz 5 stycznia 2021 r. oraz 7 stycznia 2021 r. pojedynczej, incydentalnej sprzedaży części samochodowych na dwa paragony. Wnioskodawca zaznacza, że transakcje te dokonane zostały na rzecz Jego dwóch pracowników, mechaników samochodowych, którzy, tak jak czasami inni pracownicy w poprzednich latach, zaopatrywali się w części samochodowe do swoich pojazdów w sklepie. Narzut, jaki był doliczany przy takich sprzedażach, wynosił zaledwie 2% w myśl zasady, że Urzędy Skarbowe nie akceptują sprzedaży towarów bez jakiegokolwiek narzutu. Chodziło o to, by pracownicy nie musieli tracić czasu w poszukiwaniu i kupowaniu potrzebnych im części i materiałów eksploatacyjnych. Skoro Wnioskodawca kupuje części samochodowe do napraw aut Jego klientów, to może również zrobić takie zakupy dla swoich pracowników, praktycznie nic na nich nie zarabiając. To właśnie miało miejsce 5 i 7 stycznia 2021 r. Pracownik, Pan (…), nieświadomy nowych ograniczeń, sprzedał 5 stycznia 2021 r. Panu (…) na paragon (…) trzy żarówki oraz kostkę stacyjki w cenie razem (…) zł brutto, a 7 stycznia 2021 r. na paragon (…) Panu (…) 1 litr oleju silnikowego w cenie (…) zł brutto. Natychmiast, gdy Wnioskodawca zorientował się, że te transakcje zostały dokonane, czyli 7 stycznia 2021 r., w obawie, że utraci prawo do rozliczania podatków w formie ryczałtu, zwrócił obu panom zapłacone kwoty, które Pan (…) od nich zainkasował za ww. paragony oraz dokonał anulowania tych dwóch paragonów, co zostało odnotowane w zeszycie korekt do paragonów. Następnie, Wnioskodawca po konsultacji z właścicielem biura księgowego, które Go obsługuje, dowiedział się, że oddanie tych kwot pracownikom skutkuje potraktowaniem tej czynności, czyli przekazanie nieodpłatnie wspomnianych wcześniej części i akcesoriów samochodowych, jako wynagrodzenia w naturze, co następnie zostało ujęte odpowiednio na liście płac, z odprowadzeniem składek ZUS oraz podatku dochodowego od wynagrodzeń.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne