Interpretacja indywidualna z dnia 8 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.302.2022.1.JSZ
Brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją zadania oraz brak podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT dotacji na realizację ww. zadania.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z realizacją zadania pn. „…” oraz braku podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT dotacji otrzymanej przez Państwa na realizację ww. zadania. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina … jest jednostką samorządu terytorialnego i zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Rada Gminy … podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „…” oraz uchwałę w sprawie uchwalenia Regulaminu finansowania zadań z zakresu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy. Gmina w 2022 roku będzie realizować zadanie pt. „…”. Zadanie to będzie polegać na usuwaniu i utylizowaniu odpadów niebezpiecznych w postaci materiałów zawierających azbest z nieruchomości położonych na terenie Gminy, stanowiących własność prywatną mieszkańców. Czynności związane z usuwaniem azbestu i wyrobów zawierających azbest na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 559) należą do zadań własnych Gminy.
Został przygotowany wniosek o dofinansowanie realizacji zadania w zakresie usuwania i utylizacji odpadów zawierających azbest z terenu Gminy, ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie będzie obejmowało koszty zabezpieczenia wyrobów zawierających azbest (przygotowanie transportu), załadunku i transportu wyrobów zawierających azbest, rozładunku i przekazania do unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zadanie ma być sfinansowane z otrzymanej dotacji z WFOŚiGW, która pokryje częściowo koszty związane z usuwaniem azbestu, tj. 90% kosztów, pozostałe środki, tj. 10% pochodzić będą z budżetu Gminy. W przypadku nie realizowania projektu Gmina będzie zobowiązana do zwrotu otrzymanych środków pieniężnych. Gmina również nie może przeznaczyć dofinansowania na inne cele niż usuwanie azbestu i wyrobów zawierających azbest. Wysokość otrzymanego dofinansowania jest uzależniona od ilości uczestników biorących udział w zadaniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty