Interpretacja indywidualna z dnia 27 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.248.2022.1.MK
Podstawy opodatkowania dotacji oraz prawo do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 14 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podstawy opodatkowania dotacji i prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania pn. „(…)”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Gmina jest czynnym podatnikiem podatku VAT składającym miesięczne deklaracje VAT-7. Jest jednostką samorządu terytorialnego posiadającą osobowość prawną i obowiązana jest do realizowania zadań nałożonych przez ustawę z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, czyli zadań własnych Gminy, w zakresie których Gmina nie jest uznawana za podatnika VAT jak również podlegające opodatkowaniu na podstawie umów cywilnoprawnych.
W strukturze organizacyjnej Gminy funkcjonują następujące jednostki budżetowe:
1.Szkoła Podstawowa im. (…),
2.Przedszkole Gminne w (…),
3.Szkoła Podstawowa im. (…),
4.Szkoła Podstawowa im. (…),
5.Szkoła Podstawowa w (…),
6.Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w (…).
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2022 r. poz. 559) zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy, które obejmują m.in. sprawy ochrony środowiska i przyrody oraz unieszkodliwiania odpadów komunalnych.
Mając powyższe na uwadze, Gmina podejmuje na swoim terenie działania polegające na usuwaniu z gospodarstw rolnych mieszkańców Gminy folii rolniczej i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej.
Gmina realizuje zadanie pn. „(…)”, na podstawie zawartej umowy z Narodowym (…). Zadanie polega na odbiorze i przetworzeniu (tj. odzyskowi lub unieszkodliwieniu - poddaniu recyklingowi) odpadów pochodzących z rolnictwa z tworzyw sztucznych, w szczególności folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty