Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.112.2022.2.MGR
Możliwość opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w formie karty podatkowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w formie karty podatkowej jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 31 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w formie karty podatkowej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 marca 2022 r. (wpływ 1 kwietnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan obecnie działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług edukacyjnych w zakresie udzielania lekcji (głównie matematyki) na godziny. Z tytułu prowadzonej działalności rozlicza się Pan w formie karty podatkowej i nie zatrudnia pracowników. Nie jest Pan płatnikiem podatku VAT z tytułu prowadzonej działalności. Wszystkie osoby, którym udziela Pan lekcji przebywają w tym czasie na terenie Polski. Rozważa Pan jednak oferowanie swoich usług w postaci lekcji na godziny również osobom zamieszkującym poza terytorium Polski, które w czasie zajęć przebywałyby w swoim kraju, Pan natomiast cały czas przebywałby w Polsce. Lekcje odbywałyby się za pośrednictwem Internetu, a osoby, które korzystałyby z Pana usług dokonywałyby płatności w swojej walucie (niekoniecznie w PLN).
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan, że działalność gospodarczą prowadzi od 2 marca 2019 r. Nie zrezygnował Pan z opodatkowania w formie karty podatkowej po 31 grudnia 2021 r. i nie utracił prawa do opodatkowania w tej formie po tym dniu. Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r., poz. 1676, z późn. zm.), świadczone przez Pana usługi (udzielanie lekcji na godziny), sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 85.59 - Usługi w zakresie pozostałych pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane. Lekcje na godziny prowadzone zdalnie są skierowane do konkretnego, jednego ucznia, nigdy zaś do grupy uczniów. Od początku działalności udziela Pan lekcji na godziny, polegające na spotkaniu z jednym konkretnym uczniem, stacjonarnie lub on-line, za pośrednictwem platformy typu ..... Jednocześnie podkreśla Pan, że w przyszłości nie planuje żadnych zmian w tym zakresie. Ma Pan świadomość, że tylko taka działalność, prowadzona na niewielką skalę i skierowana do konkretnego ucznia uprawnia do stosowania rozliczeń w formie karty podatkowej. W przypadku udzielania lekcji osobom przebywającym poza terytorium Polski również nie będzie Pan działał w innej formie niż udzielając lekcji jednemu konkretnemu uczniowi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty