Interpretacja indywidualna z dnia 6 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.135.2022.2.AR
W zakresie prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych z tytułu realizacji projektu w odniesieniu do Urzędu Gminy w oparciu o proporcję, o której mowa w art. 86 ust. a-h ustawy o VAT oraz braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur związanych z realizacją projektu w odniesieniu do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie:
-prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych z tytułu realizacji projektu w odniesieniu do Urzędu Gminy w oparciu o proporcję, o której mowa w art. 86 ust. 2a-h ustawy o VAT jest nieprawidłowe;
-braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonegowynikającego z faktur związanych z realizacją projektu w odniesieniu do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych z tytułu realizacji projektu w odniesieniu do Urzędu Gminy w oparciu o proporcję, o której mowa w art. 86 ust. 2a-h ustawy o VAT oraz braku prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur związanych z realizacją projektu w odniesieniu do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 kwietnia 2022 r. (wpływ 22 kwietnia 2022 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina jako podmiot prawa publicznego zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. O samorządzie gminnym (Dz. U. 2021 r., poz. 1372 ze zm.) realizuje zadania użyteczności publicznej, którymi są zadania własne gminy. Zadania te realizowane są przez Gminę zarówno w charakterze relacji administracyjnoprawnych – czynności nie stanowiące działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, jak i na podstawie umów cywilnoprawnych, czyli czynności stanowiące działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Z uwagi na wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, Gmina jest czynnym podatnikiem, zarejestrowanym we właściwym urzędzie skarbowym. W zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych Gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto Gmina składa jako podatnik stosowne deklaracje rozliczeniowe dla potrzeb podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty