Interpretacja indywidualna z dnia 25 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.120.2022.1.PS
Podstawa opodatkowania dotacji i prawo do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania - usuwanie folii rolniczych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podstawy opodatkowania dotacji i prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania „(…)”.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT i ubiega się o dofinansowanie przedsięwzięcia w formie dotacji w ramach programu priorytetowego nr 2.7 „(…)”. Dotacja ma pochodzić ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ww. zadanie jest zadaniem własnym gminy, w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1372 ze zm.). Podstawa prawna działania - art. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 888 ze zm.) oraz ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 1973 ze zm.).
Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej realizowane będzie przez firmę wyłonioną w postępowaniu.
Firma - Wykonawca będzie wyłoniona w drodze zapytania ofertowego, a umowa na wykonanie prac zostanie podpisana z Gminą. Gmina nabywa usługi we własnym imieniu, a faktury za wykonanie usługi wystawiane będą na Gminę. Na dzień sporządzenia wniosku nie został jeszcze wyłoniony Wykonawca. Przedsięwzięcie polegać będzie na zbieraniu, a następnie na transporcie odpadów do miejsc prowadzenia procesów odzysku lub unieszkodliwienia odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach i typu Big Bag. Odpady będą zbierane od gospodarstw rolnych, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności rolniczej. Zbieranie odpadów odbywać się będzie w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (prowadzonego samodzielnie przez Gminę). Rolnicy zobowiązani będą właściwie przygotować odpady do transportu. Odpady powinny być oczyszczone i podzielone na rodzaje (frakcje): folie rolnicze, siatki, sznurki, opakowania po nawozach i typu Big Bag. Zebrane odpady odbierane będą przez firmę odbierającą odpady w okresie realizacji przedsięwzięcia, po czym zagospodarowane w procesach odzysku lub unieszkodliwiania przez tę firmę - jeżeli posiadać będzie stosowne pozwolenia w tym zakresie - lub przekazywana recyklerom (firmom zewnętrznym posiadającym zezwolenia na działalność w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów). Firma odbierająca odpady zobowiązana będzie do zważenia każdego rodzaju odpadu i wystawienia odpowiednich dokumentów potwierdzających wagę i odbiór odpadów. Następnym etapem będzie przekazanie odpadów firmie recyklingowej, bądź w przypadku odpadów niepodlegających ponownemu przetwórstwu, do utylizacji. Firma odbierająca odpady zobligowana będzie przekazać gminie potwierdzenie odzysku lub unieszkodliwienia odpadu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty