Interpretacja indywidualna z dnia 15 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.15.2022.4.MGR
Określenie źródła przychodów.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 stycznia 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 7 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie określenia źródła przychodów. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 marca 2022 r. (wpływ 25 marca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą. Jednocześnie wykonuje Pani zawód radcy prawnego i mediatora sądowego. Z uwagi na wykonywanie zawodu radcy prawnego (działalność prawnicza/doradcza), jest czynnym płatnikiem podatku VAT bez względu na wartość sprzedaży w danym roku (art. 113 ust. 13 pkt 2 a) i b) ustawy o podatku od towarów i usług).
Niezależnie od powyższego, została Pani powołana przez Komisję Nadzoru Finansowego (dalej: „KNF”) na funkcję mediatora przy Sądzie Polubownym KNF do przeprowadzania mediacji w sprawach tzw….. Powołanie obejmuje okres 2 lat z możliwością przedłużenia.
Płatnikiem wynagrodzenia mediatora w tym przypadku jest KNF, tj. instytucja publiczna (art. 13 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a zatem należy przyjąć, że wykonywanie przez mediatora tych obowiązków powoduje powstanie przychodów z działalności osobistej. Wykonując poszczególne wyżej wskazane zawody korzysta Pani z innego zakresu swej wiedzy, doświadczenia i wykształcenia. Praca mediatora nie polega na świadczeniu jakiegokolwiek doradztwa, mediator ma obowiązek zachować neutralność, nie doradza żadnej ze stron, nie wypowiada się merytorycznie, nie podejmuje decyzji, która strona sporu ma rację. Mediator zaś prowadzi mediację celem ułatwienia stronom wypracowania ugody, unikając konieczności skierowania sprawy do sądu. Zakres czynności nie pokrywa się. Celem zdobycia kwalifikacji do wykonywania zawodu mediatora należy podjąć starania, ukończyć szkolenia, kursy lub ukończyć odpowiednie studia będące odrębne merytorycznie od tych niezbędnych do wykonywania zawodu prawnika i dalej zawodu radcy prawnego. Podsumowując powyższe, nie ma wymogu, który zobowiązywałby mediatora do zdobycia wykształcenia prawniczego i na odwrót. Gdyby mediator nie był jednocześnie radcą prawnym, jako osoba nie wykonująca zawodu o charakterze doradczym, mógłby skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty