Interpretacja indywidualna z dnia 31 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.196.2021.2.BB
Utrzymanie ulgi z art. 16
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od spadków i darowizn jest:
-w części odnoszącej się do terminu, w jakim należy dokonać sprzedaży mieszkania – jest nieprawidłowe,
-w pozostałej części – jest prawidłowe
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 listopada 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 31 sierpnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. W odpowiedzi na wezwania uzupełniony został 17 stycznia 2022 r. Wniosek dotyczy zachowania prawa do ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawczyni nabyła lokal mieszkalny w drodze postępowania spadkowego po zmarłej w dniu 25 listopada 2020 r. Z.W. Wnioskodawczyni jest zstępną rodzeństwa zmarłej, zatem należy do osób zaliczonych do drugiej grupy podatkowej.
W dniu 4 czerwca 2021 r. Wnioskodawczyni złożyła zeznanie podatkowe SD-3 wskazując, iż tytułem spadku po spadkodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w P. o powierzchni 27 m2 i wartości 210.000 zł oraz wskazała, że jest jedyną właścicielką ww. lokalu.
W dniu 11 czerwca 2021 r. decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego Wnioskodawczyni została objęta ulgą przewidzianą w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz zobowiązana do pięcioletniego zamieszkania w wyżej wymienionym lokalu.
Aktualnie Wnioskodawczyni nie ma możliwości zamieszkania w lokalu, albowiem lokal ten zajmuje lokator, który zawarł ze spadkodawczynią umowę najmu na czas określony. Umowa najmu wygasa w dniu 31 października 2021 roku. Po tej dacie, jeżeli lokator dobrowolnie opuści lokal, Wnioskodawczyni będzie mogła zamieszkać w lokalu.
Ze względu na zmianę planów życiowych Wnioskodawczyni planuje ona dokonać sprzedaży lokalu, który nabyła w drodze spadku i za uzyskane środki ze sprzedaży dokonać nabycia lokalu mieszkalnego położonego w G. Wnioskodawczyni planuje zmienić miejsce zamieszkania i zamieszkać ze swoim partnerem życiowym. Wnioskodawczyni tworzy związek nieformalny z partnerem, który mieszka i pracuje w G. Ze względu na pracę, partner nie jest w stanie przeprowadzić się do P., aby zamieszkać z Wnioskodawczynią w nabytym z tytułu spadku mieszkaniu. Wnioskodawczyni nie bierze pod uwagę możliwości zamieszkania w odziedziczonym lokalu mieszkalnym w P. albowiem utrudniałoby to istotnie funkcjonowanie jej związku. Z tego względu Wnioskodawczyni planuje przeprowadzić się do G. i zamieszkać z partnerem, aby razem rozwijać relację i prowadzić wspólne życie. Chęć wspólnego życia spowoduje, że główna aktywność życia będzie skoncentrowana w G. W tym wypadku Spadkobierczyni chce sprzedać odziedziczone mieszkanie i za uzyskaną kwotę nabyć na własne cele mieszkaniowe lokal mieszkalny w ww. mieście. Wnioskodawczyni oraz jej partner planują zamieszkać w zakupionym mieszkaniu. Nabycie lokalu mieszkalnego oraz zamieszkanie w nim na stałe zapewni Wnioskodawczyni możliwość prowadzenia życia osobistego, w tym głównie wspólnego z partnerem oraz umożliwi kontynuowanie pracy, którą podjęła w G. Posiadanie lokum mieszkalnego na terenie ww. miasta umożliwi budowanie relacji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty