Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4011.1.2022.2.MK
Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box).
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 27 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 marca 2022 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest osobą fizyczną, posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju. Prowadzi on działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca od 14 maja 2014 r. prowadzi działalność polegającą na pracach programistycznych, projektowaniu architektury systemów i programów oraz projektowaniu interfejsów graficznych. Zawarł on umowy o świadczenie usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje prace projektowe oraz programistyczne zlecane przez Zleceniodawcę, prowadzące do powstania innowacyjnych, indywidualnych rozwiązań obsługujących dedykowane obszary działalności. Jest to oprogramowanie tworzone i rozwijane pod potrzeby indywidualne Zleceniodawcy (zwane dalej: „Oprogramowaniem”).
Za przykład tworzonego Oprogramowania Wnioskodawca wskazuje m. in. projektowanie aplikacji mobilnych, aplikacji webowych oraz stron internetowych lub poszczególnych elementów/funkcji aplikacji. Każdy projekt jest projektem indywidualnym, wykonanym zgodnie z potrzebami klientów Wnioskodawcy i ich wymaganiami, a z uwagi na rynek, każdy z tych projektów musi być na swój sposób innowacyjny. Jako przykład jednego z projektów Wnioskodawcy można by podać projekt całego systemu oraz aplikacji mobilnej Doublemap, która m.in. pokazuje użytkownikom lokalizację pojazdów komunikacji miejskiej w czasie rzeczywistym. Wnioskodawca konsultował całość architektury tego rozwiązania, w zaprojektowaniu aplikacji mobilnej dla użytkowników, zaprojektowaniu aplikacji dla kierowców pojazdów oraz zaprojektowaniu panelu administratora, a następnie przeprowadzenie badań oraz testów użyteczności na użytkownikach końcowych. W momencie pracy nad tym rozwiązaniem był to jedyny tego typu produkt na świecie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty