Interpretacja indywidualna z dnia 4 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.2.2022.2.JKU
Skutki podatkowe darowizny środków pieniężnych oraz wierzytelności od ojca z Niemiec
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 4 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych darowizny wierzytelności oraz środków pieniężnych otrzymanej od ojca. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pani obywatelką Niemiec i posiada Pani miejsce stałego pobytu w Polsce. Podlega Pani w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce.
Pani ojciec, niemiecki rezydent podatkowy, planuje dokonać darowizny na Pani rzecz. Darowizna będzie obejmować środki pieniężne oraz wierzytelność z tytułu pożyczki udzielonej spółce lub osobie fizycznej. Środki pieniężne zostaną przekazane na Pani rachunek bankowy. Wartość majątku nabytego łącznie od ojca w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpi dokonanie darowizny doliczona do wartości darowizny przekroczy kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Umowa darowizny nie zostanie zawarta w formie aktu notarialnego i w tej formie nie zostanie złożone oświadczenie woli jednej ze stron. Darowizna będzie podlegała opodatkowaniu w Niemczech.
Otrzymana przez Panią darowizna powiększy Pani majątek osobisty. Zarówno otrzymane środki pieniężne, jak i wierzytelność z tytułu pożyczki, nie będą składnikami majątku związanymi z prowadzoną przez Panią działalnością gospodarczą.
Spłata wierzytelności nabytej w drodze darowizny nastąpi już na rzecz nowego wierzyciela, tj. na rzecz Pani. Możliwe jest, że spółka lub osoba fizyczna (przyszły dłużnik) udzieli Pani pożyczki. W takim przypadku będzie mogło dojść do potrącenia Pani wierzytelności (nabytej w drodze darowizny) z wierzytelności spółki lub osoby fizycznej wobec Pani.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty