Interpretacja indywidualna z dnia 3 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4011.26.2022.1.MCZ
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP BOX)
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 18 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od 10 lipca 2018 roku zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem - przeważający kod PKD: 62.01.Z. Wnioskodawca świadczy usługi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz posiada na terytorium RP nieograniczony obowiązek podatkowy. Rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, opodatkowując dochód podatkiem liniowym (19%).
Wnioskodawca nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich od innych podmiotów. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
Wnioskodawca świadczy usługi bez wykorzystania pracy innych osób, nie zatrudnia pracowników ani podwykonawców oraz innych osób trzecich.
Wnioskodawca zawarł dnia 23.10.2020 r. umowę o świadczenie usług oraz dnia 20.10.2020 r. umowę o poufności, zakazie konkurencji i o prawach autorskich z (…) wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla (…) pod numerem KRS: (…). NIP: (…) (dalej: Zleceniodawca „A").
Umowa z dnia 23.10.2020 stanowi, że Wnioskodawca będzie wykonywał dla Zleceniodawcy usługi informatyczne tworzenia i rozwoju (zmian, uzupełniania i aktualizowania) oprogramowania komputerowego i nadzoru nad projektami realizowanymi przez Zleceniodawcę. Zgodnie z umową Wnioskodawca przenosi na Zleceniodawcę wszystkie autorskie prawa majątkowe do wszystkich utworów wykonanych w ramach prac określonych umową i na podstawie umowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty