02.03.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4011.194.2021.3.MS

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP BOX)

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej 5% stawką podatkową (IP BOX) jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

(...) r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z (...) r. (data wpływu (...) r.) oraz z (...) r. (o tej samej dacie wpływu). Dodatkowo uzupełnił Pan wniosek pismami z (...) (o tych samych datach wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Jednoosobowa działalność gospodarcza (zwana dalej „firmą”) funkcjonuje od dnia (...) r. Wnioskodawca prowadzi działalność oznaczoną symbolami PKD 62.01.Z i 77.29.Z. Firma prowadzi swoją księgowość w formie księgi przychodów i rozchodów, przy czym prowadzi również na własne potrzeby osobne ewidencje dla obu rodzajów działalności w formie osobnych arkuszy kalkulacyjnych. Firma płaci liniowy podatek dochodowy. Do tej pory (tj. do dn. (...) r.) wygenerowane przychody pochodzą jedynie z obszaru PKD 62.01.Z. W ramach tegoż obszaru w roku rozliczeniowym 2021, firma wykonywała usługi programistyczne dla dwóch klientów, kontynuując dalej współpracę z jednym z nich. Stan ten nie ulegnie zmianie do końca roku rozliczeniowego 2021. W obu przypadkach świadczone usługi w całości polegają na wytwarzaniu nowych funkcjonalności oraz rozwijaniu obecnych rozwiązań w oprogramowaniu klienta. Działania te prowadzą do powstania majątkowych praw autorskich do programu komputerowego, które klient, zgodnie z pisemną umową, nabywa w ramach wynagrodzenia za wykonywane przez firmę usługi. Wytworzone w ramach świadczonych usług oprogramowanie jest wynikiem w całości pracy firmy, jako, że nie nabyła ona oprogramowania, ani kwalifikowanych praw własności do oprogramowania od innych podmiotów mogących stanowić część składową wytworzonego programu komputerowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne