Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4011.187.2021.2.SK
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP BOX)
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osoób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 7 stycznia 2022 r. (ta sama data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca od 2 stycznia 2015 roku prowadzi działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Do 31 października 2021 r. działalność wykorzystywana była na potrzeby uczestnictwa w spółce cywilnej. Od 1 listopada 2021 r. jest narzędziem do prowadzenia samodzielnej działalności operacyjnej bez uczestnictwa w spółce cywilnej. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy.
Przeważającym kodem działalności gospodarczej jest (…) czyli działalność związana z oprogramowaniem. Opodatkowany jest zgodnie z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.) Wnioskodawca prowadzi podatkową książkę przychodów i rozchodów, a dodatkowo od 2 listopada 2021 r. także odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, która jest zgodna z wymogami art. 30cb ustawy o PIT i pozwala na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT, przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zawarł 2 listopada 2021 r. dwie umowy pierwszą z (…) prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą (…) i drugą z (…) (dalej łącznie: Zleceniodawcy). W ramach zawartych umów Wnioskodawca zajmuje się, świadczeniem usług o charakterze usług informatycznych (programistycznych) w szczególności
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty