17.01.2022 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4011.202.2021.2.GL

preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych: stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 1 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 grudnia 2021 r. (wpływ 21 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą obejmującą świadczenie usług IT. W ramach prowadzonej działalności wnioskodawca tworzy i ulepsza oprogramowanie na zamówienie i zgodnie z wymaganiami klientów swojego zleceniodawcy. Prawa autorskie oraz prawa własności intelektualnej do stworzonych i ulepszonych w ramach działalności gospodarczej programów komputerowych stanowiących utwory w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. O prawie autorskim  i prawach pokrewnych (Dz. U. Z 2019 r., poz. 1231, ze zm. dalej jako „prawo autorskie”)  są za wynagrodzeniem przenoszone na rzecz zleceniodawcy. Na podstawie zawartej umowy o prowadzenie prac rozwojowych oprogramowania wnioskodawca świadczy usługi

programistyczne dotyczące rozwoju i utrzymania w ruchu (obsługa błędów) systemu obsługi sprzedaży internetowej w kanałach b2b i b2c w dużych firmach dystrybucyjnych oraz produkcyjno-dystrybucyjnych (dalej jako „system”). System stanowi narzędzie do zarządzania ewidencją i przetwarzaniem danych z systemów sprzedażowych, logistycznych oraz produkcyjnych. System optymalizuje oraz automatyzuje procesy przyjmowania i obsługi zamówień od odbiorców, a także udostępnia te procesy w kanale internetowym. Zawarty w systemie moduł konfiguratora produktów, wspiera obsługę sprzedaży produktów złożonych, pozwalając odbiorcom na samodzielną kompletację elementów składowych takiego produktu oraz na jego wizualną (graficzną) personalizację. System daje możliwość tworzenia propozycji gotowych produktów złożonych (tj. skompletowanych i spersonalizowanych) oraz ich prezentację w wirtualnym showroom-ie. System dostarcza funkcjonalności, które pozwalają podmiotowi użytkującemu system, realizować sprzedaż produktów oraz obsługiwać zamówienia od odbiorców, za pośrednictwem sieci współpracujących z tym podmiotem partnerów handlowych. System wspomaga kilka tysięcy użytkowników krajowych i zagranicznych oraz ponad 200 punktów sprzedaży w całej Polsce.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne