Interpretacja indywidualna z dnia 14 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4011.163.2021.3.AD
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawo własności intelektualnej (tzw. IP BOX)
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 21 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 listopada 2021 r. (data wpływu 7 grudnia 2021 r.) oraz pismem z dnia 4 stycznia (ta sama data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanów faktycznych
Wnioskodawca od 1 czerwca 2018 roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą związaną z rozwojem i wytwarzaniem oprogramowania (kod PKD przeważającej działalności gospodarczej: 62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem). Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT). Dla celów rozliczeń podatkowych Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Aktualnie Wnioskodawca jest objęty 19% liniowym podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca od 1 lipca 2018 r.
na podstawie umowy zawartej z (...) w Warszawie (dalej: (...)) świadczy usługi programistyczne polegające na tworzeniu aplikacji webowych z wykorzystaniem technologii takich jak: (...). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej i w związku
z wykonywaniem umowy zawartej z (...), Wnioskodawca dokonuje analizy możliwości technicznych wdrożenia zleconego zadania, opracowywanie architektury oprogramowania, tworzenie oprogramowania na potrzeby kontrahentów (...) (dalej: klient lub klienci). Wnioskodawca w ramach ww. czynności odpowiada przede wszystkim za poszukiwanie optymalnych rozwiązań technologicznych danego problemu, opracowywanie specyfikacji funkcjonalnych i technicznych oprogramowania oraz za tworzenie kodu oprogramowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty