Interpretacja indywidualna z dnia 31 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.268.2021.3.AS/IN
opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX)
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 28 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX). Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 grudnia 2021 r. (wpływ 23 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego
Od dnia 17 lipca 2012 r. prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEiDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w ramach której świadczę usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania. Od 2 września 2013 r., na podstawie umowy o świadczenie usług zawartej ze spółką mającą siedzibę w X., zajmującą się rozwojem oprogramowania (dalej: Spółka), świadczę usługi programistyczne. W ramach umowy przenoszę na Spółkę całość majątkowych praw autorskich do programu komputerowego, za co otrzymuję wynagrodzenie (wynagrodzenie kalkulowane jest jako iloczyn godzin poświęconych na stworzenie oprogramowania lub jego części w danym miesiącu i przekazanego Spółce oraz uzgodnionej stawki godzinowej). Rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
W ramach współpracy ze Spółką należę do zespołu programistów pracujących nad tworzeniem i rozwijaniem oprogramowania na platformy (...) zarówno dwuwymiarowe aplikacje mobilne, jak również nowoczesne, trójwymiarowe aplikacje wykorzystujące technologię (...), które tworzę i rozwijam samodzielnie, tj. nie nabywam wyników prac badawczo-rozwojowych (B+R) prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów w celu wykonania usług obejmujących przekazanie majątkowych praw autorskich na rzecz Spółki. Tworzone przeze mnie oprogramowanie stanowi utwory podlegające ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Z uwagi na wysoki poziom skomplikowania projektów, w których uczestniczę, stosuję nowe, innowacyjne rozwiązania, a oprogramowanie tworzone jest, rozwijane i ulepszane przeze mnie w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w ramach codziennej pracy (świadczenia usług na rzecz Spółki).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty