30.12.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4012.45.2021.1.EA

Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym za prawidłowe należy uznać, że sprzedaż prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz jej użytkownika wieczystego nie będzie stanowić dostawy towarów i nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług?

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

23 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 22 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie uznania, sprzedaży prawa własności nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego za czynność, która nie będzie stanowić dostawy towarów i nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Gmina Miasto X. planuje zawarcie transakcji sprzedaży prawa własności nieruchomości na rzecz jej użytkownika wieczystego.

Użytkownik wieczysty nieruchomości o powierzchni 0,0307 ha, położonej w X. przy ul. K. wystąpił z wnioskiem o nabycie prawa własności ww. nieruchomości.

Prawo użytkowania wieczystego ww. nieruchomości ustanowione zostało na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego Rep. „A” nr … z dnia 28 września 1995 r., na okres 40 lat, tj. do dnia 28 września 2035 r. na cele zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego jako teren zabudowy mieszkaniowej wysokiej intensywności.

Obecny użytkownik wieczysty nabył przedmiotową nieruchomość zabudowaną pawilonem handlowym w wyniku obrotu wtórnego, na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego z dnia 10 stycznia 2000 r. dotyczącej sprzedaży użytkowania wieczystego i własności budynku położonego na tej nieruchomości.

Nabycie prawa własności nieruchomości przez jej użytkownika wieczystego możliwe jest w oparciu o przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2021 r. poz. 1899 z późn. zm.), tj. art. 32 stanowiący, że nieruchomość gruntowa oddana w użytkowanie wieczyste może być sprzedana wyłącznie jej użytkownikowi wieczystemu. Powyższe oznacza, że właściciel może sprzedać nieruchomość, ale nie ma takiego obowiązku, a użytkownik wieczysty nie ma roszczenia z tego tytułu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne