25.12.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.524.2021.1.MW

Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży budynku, objętego wspólnością majątkową małżeńską.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 2 października 2021 r. (data wpływu 2 października 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynku, objętego wspólnością majątkową małżeńską, dla którego prowadzona jest księga wieczysta nr (…) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

2 października 2021 r. do Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży budynku, objętego wspólnością majątkową małżeńską, dla którego prowadzona jest księga wieczysta nr (…).

We wniosku Wnioskodawczyni przedstawiła następujący opis zdarzenia przyszłego:

W lipcu 2007 r. Wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem (…) budynek zlokalizowany w (…), dla którego prowadzona jest Księga Wieczysta (…). Zakupu małżonkowie dokonali jako osoby prywatne do majątku objętego wspólnością małżeńską ustawową. Stroną sprzedającą był Bank (…), który zgodnie z oświadczeniem złożonym w akcie notarialnym w zakresie tej sprzedaży nie był podatnikiem podatku od towarów i usług i wobec tego do tej sprzedaży zastosowano przepisy ustawy od czynności cywilnoprawnych. W momencie zakupu w ww. budynku miał swoją siedzibę (…) oddział Banku (…), który funkcjonuje w budynku do chwili obecnej i z tego tytułu Wnioskodawczyni uzyskuje nieprzerwanie przychody z najmu. Jako że Wnioskodawczyni nie jest przedsiębiorcą, jej przychody z tego tytułu opodatkowuje jako najem prywatny i odprowadza od nich podatek od towarów i usług jako czynny zarejestrowany płatnik [winno być podatnik – przypis Organu] VAT. Przedmiotowy budynek jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków. Budynek powstał w roku 1910 na terenie (…), a po 1945 roku był w posiadaniu kolejno (…). W czasie posiadania budynku jako nowi właściciele, Wnioskodawczyni wraz z mężem nie ponosili wydatków na jego ulepszenie przekraczających 30% jego wartości początkowej. Jako budynek zabytkowy zgodnie z prawem, może podlegać wyłącznie remontom. Obecnie Wnioskodawczyni wraz z mężem zamierza sprzedać ww. budynek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne