Interpretacja indywidualna z dnia 20 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.503.2021.1.MKU
Czy wartość niespłaconych zobowiązań Spółki istniejących w momencie wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego stanowić będzie dla Spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 listopada 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wartość niespłaconych zobowiązań Spółki istniejących w momencie wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego stanowić będzie dla Spółki przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) prowadziła projekt deweloperski. W 2018 roku nabyła wieczystą dzierżawę gruntu. W związku z trudną sytuacją na rynku oraz spowolnieniem spowodowanym pandemią udziałowcy nie zdecydowali się podjąć budowy projektu. Udziałowcy podjęli uchwałę o sprzedaży prawa wieczystej dzierżawy - jedynego aktywa spółki oraz o likwidacji spółki. Po dokonanej sprzedaży, nastąpi otwarcie likwidacji Spółki, a po jej zakończeniu złożenie wniosku o wykreślenie z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Z uwagi na stan majątku Spółki istnieje znaczne prawdopodobieństwo, iż środki zgromadzone przez likwidatora w ramach prowadzonego postępowania nie wystarczą na pokrycie wszystkich zobowiązań ciążących na Spółce. Przedmiotowe zobowiązania do dnia wykreślenia Spółki z rejestru nie ulegną przedawnieniu. Spółka nie będzie mogła spłacić w niewielkim zakresie kwot zaciągniętych pożyczek oraz z dużym prawdopodobieństwem w całości nie spłaci naliczonych odsetek. Wierzyciele nie są skłonni umorzyć częściowo pożyczek oraz w całości odsetek jak i nie wykazują woli negocjacji np. zwolnienia z długu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty