Interpretacja indywidualna z dnia 17 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.841.2021.5.RK
Skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych ze sprzedaży działek
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 sierpnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 28 sierpnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług ze sprzedaży działek. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 grudnia 2021 r. (wpływ 13 grudnia 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Od 2007 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem do 2015 r. była budowa i sprzedaż domów jednorodzinnych na zakupionych przez Wnioskodawcę gruntach. Wnioskodawca nieruchomości nabywał wyłącznie w okolicach W... Od 2015 r. Wnioskodawca zajmuje się rewitalizacją starych kamienic i sprzedażą mieszkań w tych budynkach. Jego działalność gospodarcza nigdy nie obejmowała obrotu gruntami.
W 2009 r. Wnioskodawca kupił działkę rolną o pow. 1,28 ha na … wsi. Na działce planował w przyszłości wybudować wyłącznie na potrzeby prywatne Jego rodziny dom letniskowy, całoroczny i używać go wyłącznie sezonowo, a w dalszej perspektywie przenieść się tam na stałe. Jednak z powodu różnych zdarzeń losowych oraz braku czasu zrezygnował z planu wybudowania domu letniskowego. Główną przyczyną odłożenia planów budowy siedliska na … było skupienie się na rozwoju działalności gospodarczej, co angażowało wszystkie środki finansowe, to także powodowało, że nie miał także czasu na budowę domu letniskowego na prywatne cele. W związku z tym Wnioskodawca uznał, że o wiele szybciej rodzina będzie miała miejsce na wakacje, jeżeli kupi gotowy budynek.
Na początku 2018 r. nabył stary dom w okolicy posiadanej już nieruchomości gruntowej, będącej przedmiotem wniosku o interpretację. W związku z tą zmianą planów życiowych postanowił tę niezabudowaną działkę sprzedać. Za uzyskane ze sprzedaży środki planuje wyremontować zakupiony stary budynek siedliskowy. W związku z tym, Wnioskodawca zawarł z dwoma agencjami umowę pośrednictwa w sprzedaży tej działki. Niestety przez okres 2,5 roku, mimo kilku obniżek ceny, nie było zainteresowania zakupem, ponieważ trudno jest znaleźć kupca na tak duży areał. Pośrednicy działający w tej okolicy doradzili Wnioskodawcy, aby tę dużą działkę podzielić na mniejsze, wówczas łatwiej będzie tę ziemię sprzedać. Wnioskodawca planuje podzielić grunt na 8 działek o powierzchni od 750 m do 1 300 m, co w założeniu ułatwi znalezienie nabywców. Przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w przypadku takiego podziału na mniejsze działki narzucają obowiązek wydzielenia dróg wewnętrznych; wydzielenie działki pod drogę nie zależy więc od decyzji Wnioskodawcy. Podział nieruchomości o powierzchni 1,28 ha jest podyktowany wyłącznie chęcią zbycia gruntu, który pierwotnie miał być Jego docelowym miejscem zamieszkania na emeryturze. Ponieważ nieruchomość gruntowa będąca przedmiotem wniosku nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w celu dokonania podziału będzie On zmuszony wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy - bez tych decyzji podział na mniejsze działki jest niemożliwy. Działki nie będą uzbrojone, Wnioskodawca nie poczyni żadnych nakładów na grunt. Jedyne działanie, które zostanie podjęte wobec gruntu to jego podział na mniejsze działki, co może ułatwić ich zbycie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty