Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.958.2021.4.MM
możliwość rozliczania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 9 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 grudnia 2021 r. (wpływ 2 grudnia 2021 r.) oraz pismem z 15 grudnia 2021 r. (wpływ 15 grudnia 2021 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca to osoba fizyczna, prowadząca od 2011 r. działalność gospodarczą - podatnik podatku PIT. Aktualnie przedmiotem działalności gospodarczej jest m.in. sprzedaż hurtowa i detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 45.31.Z i 45.32.Z). Jednak Wnioskodawca chciałby porzucić sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów samochodowych i od 1 stycznia 2022 r. zająć się już wyłącznie kompleksową usługą, polegającą na poszukiwaniu i pozyskiwaniu klientów, którzy są zainteresowani zakupem produktów od zleceniodawców Wnioskodawcy. W tym modelu działalności Wnioskodawca nawiązuje z potencjalnymi klientami kontakt, promuje produkty zleceniodawcy oraz dokonuje wstępnego uzgodnienia ramowych warunków umownych, tak aby klient mógł podpisać umowę ze zleceniodawcą po dograniu jedynie szczegółów umowy. Ponadto, w ramach realizowanej umowy, Wnioskodawca poszukuje dla swoich Zleceniodawców dostawców materiałów i towarów o odpowiedniej jakości, odpowiedniej cenie, negocjuje z klientami wysokości rabatów i możliwe terminy dostaw, tak aby organizować zaopatrzenie dla swoich Zleceniodawców. Przedmiotem specjalizacji Wnioskodawcy są pojazdy mechaniczne oraz części i akcesoria do pojazdów mechanicznych, lecz w nowym modelu działalności Wnioskodawca nie będzie handlował częściami i akcesoriami, a będzie pełnił wyłącznie rolę agenta, pośrednika w sprzedaży części samochodowych. Z jednym z podmiotów, dla którego Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi agencji, Wnioskodawca jest związany do 31 grudnia 2021 r. stosunkiem pracy na stanowisku pomocy administracyjnej. Z pozostałymi podmiotami, będącymi potencjalnymi kontrahentami, Wnioskodawca nie miał nigdy nawiązanych stosunków pracy. Wnioskodawca sklasyfikował swoje usługi pod kodem PKD 74.90.Z i pod kodem PKWiU 74.90.12.0 - usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń, gdyż jej przedmiotem są w szczególności usługi pośrednictwa w interesach, tj. organizowanie zaopatrzenia lub sprzedaży dla małych i średnich firm, włączając praktykę zawodową.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty