Interpretacja indywidualna z dnia 9 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.287.2021.4.MZ
Skutki podatkowe sprzedaży Nieruchomości
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
25 sierpnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 6 sierpnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży Nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 listopada 2021 r. (wpływ 30 listopada 2021 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
X Sp. z o.o.;
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Pan B. J.
Opis stanu faktycznego
Pan B. J. (Zainteresowany niebędący stroną postępowania, dalej jako: „Sprzedawca”) zawarł dnia 21 września 2016 r. z Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Kupujący'’) przedwstępną umowę sprzedaży niezabudowanej nieruchomości.
Zgodnie z ujawnionymi w księdze wieczystej informacjami, sprzedawana działka stanowi nieruchomość o powierzchni 2,4410 ha, dla której Sąd prowadzi księgę wieczystą (dalej jako: „Nieruchomość”). Podkreślenia wymaga jednak, że dane zawarte w księdze wieczystej dotyczące powierzchni Nieruchomości są nieprawidłowe, jako że zgodnie z danymi z ewidencji gruntów wynosi ona 3,0618 ha, a wniosek o sprostowanie księgi wieczystej został złożony. W skład Nieruchomości wchodzi działka o numerze ewidencyjnym (…), której sposób korzystania określono jako grunt orny.
Jak wynika z Działu II księgi wieczystej, współwłaścicielami Nieruchomości są Pan M. J. oraz Pan B. J. Sprzedawca został współwłaścicielem Nieruchomości w drodze dziedziczenia po ojcu zmarłym w dniu 22 marca 2011 r., co potwierdza prawomocne postanowienie Sądu z 13 czerwca 2011 r. W rezultacie, nabycie udziału w Nieruchomości nie było opodatkowane podatkiem od towarów i usług albo podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W dacie nabycia udziału w Nieruchomości Sprzedawca był kawalerem i pozostawał nim w dacie zawarcia umowy przedwstępnej, w związku z czym Nieruchomość stanowi jego majątek osobisty. W dacie zawarcia ww. umowy przedwstępnej, w dziale III księgi wieczystej nie znajdowały się żadne wpisy. W dziale IV księgi wieczystej nie znajdują się obecnie żadne wpisy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty