Interpretacja indywidualna z dnia 6 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDWL4011.151.2021.2.JK
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 września 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 22 września 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 listopada 2021 r. (wpływ 30 listopada 2021 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną i prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej, w której wspólnikiem jest małżonek Wnioskodawczyni. Przychody i koszty w tej działalności gospodarczej są liczone po 50% na każdego wspólnika. Spółka cywilna nawiązała współpracę z informatykiem na podstawie umowy zlecenie. Wnioskodawczyni we współpracy z tym informatykiem wykonuje usługi opisane poniżej. Usługi te pozwalają uzyskać Wnioskodawczyni dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, którym jest prawo do programu komputerowego. Wnioskodawczyni kieruje do Krajowej Informacji Skarbowej zapytanie dotyczące sposobu rozliczenia podatku z dochodu za te usługi.
W związku z regulacjami IP Box obowiązującymi od 1 stycznia 2019 r., Wnioskodawczyni chciałaby skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o PIT, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego (art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT). W konsekwencji Wnioskodawczyni zamierza w zeznaniu rocznym za rok 2021 rozliczyć dochód uzyskany z autorskiego prawa do programu komputerowego w ramach opisanej w dalszej części wniosku współpracy z kontrahentem, z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%. Jednocześnie Wnioskodawczyni oświadcza, że w przypadku skorzystania z IP Box będzie posiadała odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zgodną z wymogami art. 30cb ustawy o PIT ewidencję, pozwalającą na ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty) przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej oraz na wyodrębnienie kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ustawy o PIT przypadających na każde wyżej wymienione prawo i zapewniającą określenie kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty