01.12.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 1 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.610.2021.2.KT

w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT dokonanego na rzecz Wnioskodawcy przez Klienta-Importera zwrotu należności celno-skarbowych oraz braku obowiązku wystawienia przez Wnioskodawcę faktury

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 6 sierpnia 2021 r. (data wpływu 17 sierpnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z 9 listopada 2021 r. (data wpływu 15 listopada 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT dokonanego na rzecz Wnioskodawcy przez Klienta-Importera zwrotu należności celno-skarbowych oraz braku obowiązku wystawienia przez Wnioskodawcę faktury – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

17 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT dokonanego na rzecz Wnioskodawcy przez Klienta-Importera zwrotu należności celno-skarbowych oraz braku obowiązku wystawienia przez Wnioskodawcę faktury. Pismem z 9 listopada 2021 r. uzupełniono wniosek poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest agencją celną działającą w formie spółki jawnej (zwana dalej: „Spółką” bądź „Agencją”) prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie m.in. obsługi celnej zapewniając kompleksowe wsparcie formalne i prawne w zakresie działań związanych z handlem zagranicznym prowadzonym przez swoich Klientów. Zainteresowany jest z tego tytułu zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT.

Spółka świadcząc usługi na rzecz swoich Klientów – uczestników obrotu towarowego z zagranicą zastępuje ich w kontaktach z urzędem celno-skarbowym działając jako przedstawiciel celny – niniejszy stan faktyczny dotyczy przedstawicielstwa pośredniego wskazanego w art. 18 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (dalej: „UKC”).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne