Interpretacja indywidualna z dnia 16 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.392.2021.1.MZA
Ustalenie, czy na gruncie polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pierwszy rok po zmianie roku obrotowego i podatkowego przez Wnioskodawcę obejmie rok rozpoczynający się dnia 1 lipca 2020, a kończący się dnia 31 grudnia 2021
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 20 sierpnia 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem epuap tego samego dnia) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy na gruncie polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pierwszy rok po zmianie roku obrotowego i podatkowego przez Wnioskodawcę obejmie rok rozpoczynjący się dnia 1 lipca 2020, a kończący się dnia 31 grudnia 2021 r. – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 sierpnia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy na gruncie polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pierwszy rok po zmianie roku obrotowego i podatkowego przez Wnioskodawcę obejmie rok rozpoczynjący się dnia 1 lipca 2020, a kończący się dnia 31 grudnia 2021 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest spółką zarejestrowaną w Wielkiej Brytanii (typ spółki - Limited - czyli odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), natomiast w Polsce prowadzi działalność w formie oddziału na podstawie ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. za 2021 r., poz. 994). Oddział nie ma odrębnej osobowości prawnej i rozlicza się w Polsce w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jako zakład podatkowy brytyjskiego podmiotu. Zgodnie z prawem brytyjskim dla oddziału polskiego ustalono taki sam rok obrotowy co podatkowy (tj. na okres od 1 lipca do 30 czerwca) jak dla Wnioskodawcy, czyli spółki prawa brytyjskiego. W dniu 25 czerwca 2021 r. Wnioskodawca dokonał zmiany dnia bilansowego zgodnie z prawem brytyjskim tj. poprzez zgłoszenie tego faktu w brytyjskim rejestrze spółek (Companies House). W wyniku tej czynności rok obrotowy i podatkowy Wnioskodawcy w Wielkiej Brytanii rozpoczęty 1 lipca 2020 r. został przedłużony do dnia 31 grudnia 2021 r. Kolejne lata obrotowe będą już obejmowały rok kalendarzowy. W zgodzie z prawem brytyjskim, uchwała Rady Dyrektorów spółki brytyjskiej została podjęta już w lipcu 2021 i potwierdza (skutek deklaratoryjny), iż złożono odpowiednią informację elektroniczną w Companies House wydłużającą rok obrotowy i podatkowy w Wielkiej Brytanii do końca roku 2021 i zmieniającą rok rozliczeniowy na rok kalendarzowy. Na tym stanie faktycznym powstała wątpliwość, co do implikacji opisanej sytuacji na gruncie polskiego prawa podatkowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty