Interpretacja indywidualna z dnia 12 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.463.2021.1.PM
Ponosząc wydatki na zrealizowanie inwestycji, która będzie służyć czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług oraz zwolnionym od podatku, których nie można jednoznacznie przyporządkować do poszczególnych rodzajów działalności, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z uwzględnieniem proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Proporcję, o której mowa w art. 90 ust. 2 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawca może stosować przez cały okres realizacji inwestycji.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 września 2021 r. (data wpływu 13 września 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- prawa do odliczenia podatku naliczonego z uwzględnieniem proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 i ust. 3 ustawy (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) – jest prawidłowe;
- możliwości stosowania proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 i ust. 3 ustawy, przez cały okres realizacji inwestycji (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
13 września 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z uwzględnieniem proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2 i ust. 3 ustawy (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) oraz możliwości stosowania proporcji , o której mowa w art. 90 ust. 2 i ust. 3 ustawy, przez cały okres realizacji inwestycji (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca świadczy usługi zwolnione od podatku oraz opodatkowane stawkami 23% i 8%. W przypadku zakupów, co do których nie jest możliwe przyporządkowanie ich do czynności związanych ze sprzedażą zwolnioną lub opodatkowaną, Wnioskodawca stosuje zasadę proporcjonalnego odliczenia VAT. Wskaźnik proporcji stosowany w roku 2021 wynosi 5%. Wskaźnik został ustalony według współczynnika obrotu, tzn. jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcja ustalona została na podstawie obrotu osiągniętego w roku 2020 (roku poprzedzającego rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja). Proporcja została zaokrąglona w górę do najbliższej liczby całkowitej. Obrót osiągnięty w roku poprzednim (2020) był wyższy niż 30.000 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty