Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.769.2021.2.MGR
korekta kosztów uzyskania przychodów
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 6 sierpnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 30 października 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 30 października 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korekty kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korekty kosztów uzyskania przychodów.
W dniu 30 października 2021 r., na wezwanie Organu, Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek.
We wniosku po jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni jest podatnikiem prowadzącym od dnia … września 2013 r. działalność gospodarczą (usługi psychologiczne), rozliczającym się z podatku dochodowego według skali podatkowej i prowadzącym podatkową księgę przychodów i rozchodów. Nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. W 2014 r. brała Ona udział w szkoleniach dotyczących zakresu prowadzonej przez Nią działalności gospodarczej. Usługi dotyczyły szkoleń terapii poznawczo-behawioralnej. Na tę okoliczność w 2014 r. zostały wystawione faktury, które zawierały podatek VAT w wysokości 23%. Ponieważ Wnioskodawczyni nie jest podatnikiem VAT, otrzymane w 2014 r. faktury zostały przez Nią zaksięgowane w koszty w kwocie brutto (netto + VAT). We wrześniu 2019 r. otrzymała drogą elektroniczną (mail) faktury korekty do ww. faktur z 2014 r. Wystawione faktury korygujące spowodowane były błędem rachunkowym. Nie wystąpiło „kolejne” zdarzenie gospodarcze. Korekta dotyczy podatku VAT, który, zgodnie z pisemną interpretacją przepisów prawa podatkowego otrzymaną przez usługodawcę, nie powinien być doliczony. Po korekcie, faktury zawierają wartość netto. Cała wartość podatku VAT będzie zwrócona przez usługodawcę na wskazany przez Wnioskodawczynię rachunek bankowy. W momencie wystawienia faktury pierwotnej zdarzenie gospodarcze było prawidłowo udokumentowane i zgodne ze stanem faktycznym. Faktury pierwotne były wystawione z datą: (…). Do każdej z ww. faktur pierwotnych zostały wystawione faktury korekty, wszystkie z datą wystawienia w dniu 20 sierpnia 2019 r. Faktury korekty Wnioskodawczyni otrzymała drogą mailową w dniu 21 września 2019 r. Faktury pierwotne zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z ich datami wystawienia. W okresie rozliczeniowym, w którym zostały otrzymane faktury korygujące, poniosła Ona koszty uzyskania przychodów, a kwota poniesionych kosztów nie jest niższa niż kwota zmniejszenia. Wnioskodawczyni zwrot podatku VAT otrzymała w dniu … marca 2020 r. Korekty faktur nie zostały przez Nią zaksięgowane. W 2014 r. oraz 2019 r. działalność gospodarczą prowadziła na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a z podatku dochodowego rozliczała się według skali podatkowej. Korekta, o której mowa we wniosku, dotyczy kosztów uzyskania przychodów z 2014 r., więc dotyczy zobowiązania podatkowego, które uległo przedawnieniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty