Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.638.2021.2.EW
Nieuznanie Transakcja zbycia majątku za ZCP
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z 13 września 2021 r. (data wpływu 13 września 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku uznania przedmiotu Transakcji za zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
13 września 2021 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku uznania przedmiotu Transakcji za zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
We wniosku wspólnym złożonym przez:
Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
- Spółka A
Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
- Spółka B
przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
I. Stan faktyczny
- Spółka A (Kupujący) będąca rezydentem podatkowym w Polsce planuje nabyć nieruchomości w Polsce (Transakcja). Kupujący jest zarejestrowany do celów podatku VAT w Polsce jako czynny podatnik VAT.
- Kupujący planuje nabyć następujące nieruchomości (Nieruchomości):
- prawo własności zabudowanej działki nr 1, z obrębu ewidencyjnego o numerze …, położonej w (…), przy (…), (…) wpisanej do księgi wieczystej prowadzonej przez Sąd Rejonowy (…), Wydział Ksiąg Wieczystych pod numerem (…) (Działka)
- prawo własności budynku biurowego znanego pod nazwą „…” z garażem podziemnym (Budynek) usytuowanego na Działce.
- Nieruchomości zostaną sprzedane Kupującemu przez polską spółkę Spółkę B (Sprzedający).
- Sprzedający jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, prowadzącą działalność w zakresie wynajmu powierzchni biurowych. Sprzedający nie zatrudnia żadnych pracowników. Wszelkie czynności związane z realizacją jego działalności gospodarczej są wykonywane na podstawie umów usługowych, zawartych z innymi podmiotami. Sprzedający jest zarejestrowany w Polsce jako czynny podatnik VAT czynny (i pozostanie zarejestrowany także na dzień Transakcji) oraz dokonuje zakupów towarów i usług, w odniesieniu do których odlicza podatek naliczony stosownie do art. 86 ustawy o VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty