Interpretacja indywidualna z dnia 5 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.665.2021.1.AS
wystawianie zbiorczych faktur korygujących
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 września 2021 r. (data wpływu 6 września 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania zbiorczych faktur korygujących – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
6 września 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania zbiorczych faktur korygujących.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest spółką kapitałową z siedzibą w Polsce (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”), zarejestrowaną na potrzeby podatku od towarów i usług (dalej: „podatek VAT”) jako podatnik VAT czynny. Spółka prowadzi działalność gospodarczą, polegającą przede wszystkim na sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom oraz na świadczeniu usług dystrybucji energii elektrycznej, sprzedaży paliw do spółek z branży kolejowej, a także świadczy usługi budowlane i budowlano - montażowe.
Spółka podpisała ze spółką z branży kolejowej (dalej: „Kontrahent”), umowę na sprzedaż oleju napędowego (dalej: „Umowa”). W strukturze organizacyjnej Kontrahenta funkcjonują jednostki organizacyjne (dalej: „Jednostki Organizacyjne”) służące realizacji jego działalności gospodarczej. Jednostki Organizacyjne nie posiadają osobowości prawnej oraz nie są odrębnymi podatnikami VAT. Sprzedaż realizowana w ramach Umowy wykonywana jest na zautomatyzowanych samoobsługowych stacjach paliw Spółki (Spółka pełni funkcję ich operatora).
Zgodnie z Umową, wynagrodzenie z tytułu przedmiotowej sprzedaży jest kalkulowane w oparciu o cenę jednostkową oleju napędowego netto, na którą składa się „część bazowa” (odnosząca się do ceny jednostkowej zakupu przez Spółkę danej partii oleju napędowego lub ceny wyliczonej w oparciu o hurtową cenę 1 m oleju napędowego SPOT w momencie poboru) oraz marża, zależne od rocznego wolumenu sprzedaży oleju napędowego między Spółką a Kontrahentem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty