03.11.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 3 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.780.2021.1.IK

: zwolnienie od podatku dzierżawy obwodów łowieckich

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 31 sierpnia 2021 r. (data wpływu 7 września 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dzierżawy obwodów łowieckich – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2021 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku dzierżawy obwodów łowieckich.

We wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny:

Od dnia 1 lipca 2016 r. Wnioskodawca (dalej „Powiat”) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i począwszy od lipca 2016 r. składa deklaracje VAT we własnym imieniu.

Z dniem 1 stycznia 2017 r. Powiat podjął rozliczenie podatku VAT wraz ze wszystkimi swoimi jednostkami organizacyjnymi (deklaracja scentralizowana).

Na podstawie ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 920 ze zm.), Powiat jest wyposażony w osobowość prawną i posiada zdolność do czynności cywilnoprawnych.

Do zadań Powiatu należy między innymi ochrona środowiska i przyrody, o czym stanowi art. 4 ust. 1 pkt 13 ustawy o samorządzie powiatowym.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 1683) (dalej jako: „Prawo łowieckie”), starosta wykonujący zadanie z zakresu administracji rządowej, po zasięgnięciu opinii wójta (burmistrza, prezydenta miasta) i właściwej izby rolniczej, wydzierżawia obwody łowieckie polne na rzecz kół łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego. W tym celu, pomiędzy stronami zawierane są umowy cywilnoprawne. Zgodnie z tymi umowami, koła łowieckie zobowiązane są do prowadzenia na terenie wydzierżawionych obwodów łowieckich racjonalnej gospodarki łowieckiej w oparciu i zgodnie z wieloletnimi łowieckimi planami hodowlanymi i rocznymi planami łowieckimi. Jednym z przejawów tej działalności jest odstrzał zwierzyny, która następnie jest co do zasady przedmiotem sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne