Interpretacja indywidualna z dnia 25 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.281.2021.2.AK
Planowane zbycie przedmiotowej nieruchomości w drodze licytacji komorniczej będzie korzystało ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z 18 sierpnia 2021 r. (data wpływu 20 sierpnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z 5 października 2021 r. (data wpływu 5 października 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od opodatkowania sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji publicznej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od opodatkowania sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji publicznej. Wniosek został uzupełniony pismem z 5 października 2021 r., stanowiącym odpowiedź na wezwanie tut. Organu z 27 września 2021 r. 0112-KDIL3.4012.281.2021.1.AK.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W sprawie egzekucyjnej Km (…) jako organ egzekucyjny prowadzi Pan postępowanie przeciwko dłużnikom: M. U. Pesel (…), NIP (…), REGON (…) oraz A. U. Pesel (…), NIP (…), REGON (…).
W toku postępowania wszczęto egzekucję z nieruchomości będącej w posiadaniu dłużników położonej w (…) przy ul. na terenie po byłych (…), do 1/2 części przeciwko M. U. oraz do 1/2 części przeciwko A. U.
W skład przedmiotowej nieruchomości wchodzi prawo użytkowania wieczystego gruntu stanowiącego działkę o numerze ewidencyjnym (…) oraz prawo własności posadowionego na nim budynku i innych urządzeń, zapisane w księdze wieczystej nr (…). Zgodnie z operatem szacunkowym wycena tej nieruchomości wynosi (…) zł. Nieruchomość jest częściowo ogrodzona – od strony północnej i zachodniej znajduje się ogrodzenie z siatki na stalowych słupkach, jednakże jest to ogrodzenie wykonane przez właścicieli sąsiadującej nieruchomości. Przed budynkiem znajduje się plac wyłożony kostką betonową. Nieruchomość ma dostęp do urządzeń infrastruktury technicznej: sieci elektroenergetycznej, wodociągu miejskiego i kanalizacji sanitarnej. Pierwotnie zagospodarowanie działki stanowiło parterowy, niepodpiwniczony budynek z halą produkcyjną i częścią socjalno-biurową, który został wzniesiony w 1941 roku. W 2009 roku rozbudowano halę produkcyjną od strony wschodniej oraz dobudowano od strony zachodniej wejście do części biurowej, inwestycję ukończono w ciągu 2 lat. Aktualnie budynek składa się z części produkcyjnej jednokondygnacyjnej, a w pozostałej części dwukondygnacyjnej. Budynek składa się z dwóch kondygnacji nadziemnych. Na parterze znajduje się hall z biurem, korytarz, szatnia, umywalnia, schowek, hala produkcyjna oraz dwa pomieszczenia warsztatowe. Na piętrze budynku znajdują się dwa pomieszczenia biurowe, łazienka, pomieszczenia gospodarcze, korytarz, stołówka, szatnia, umywalniai pomieszczenie techniczne. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 843,5 m. Obiekt dotychczas wykorzystywany był zgodnie z jego przeznaczeniem na cele produkcyjne w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych przez dłużnika M. U.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty