Interpretacja indywidualna z dnia 22 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.357.2021.1.AP
Czy prawa majątkowe wynikające ze świadectw efektywności energetycznej należy uznać za pochodne instrumenty finansowe w rozumieniu art. 4a pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i w związku z tym przychód uzyskany z tytułu zbycia tych praw należy zakwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych określonych w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 19 sierpnia 2021 r. (data wpływu 23 sierpnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji przychodu uzyskanego ze sprzedaży świadectw efektywności energetycznej do odpowiedniego źródła przychodów - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 sierpnia 2021 r., wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji przychodu uzyskanego ze sprzedaży świadectw efektywności energetycznej do odpowiedniego źródła przychodów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
X. Sp. z o.o. (dalej: „Spółka" lub „Wnioskodawca"), jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem przeważającej działalności Spółki jest produkcja pozostałych maszyn specjalnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana (PKD: 28.99.Z).
Spółka w wyniku przeprowadzonych projektów inwestycyjnych mających na celu poprawę efektywności energetycznej uzyskała świadectwa efektywności energetycznej, tzw. białe certyfikaty, które zostały wystawione przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (dalej: „Prezes URE”). System białych certyfikatów to mechanizm rynkowy, który umożliwia uzyskanie wymiernych oszczędności energii w określonych obszarach i wymusza zachowania prooszczędnościowe. Białe certyfikaty są wystawiane nie za wytworzenie energii, tylko za ograniczanie jej zużycia poprzez realizację przedsięwzięć w tym zakresie. Potwierdzają one więc poniesienie nakładów z tytułu oszczędności energii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty