15.10.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15 października 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.584.2021.1.RR

Brak rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dokonanej w wyniku wywozu własnych towarów.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa(Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 18 sierpnia 2021 r. (data wpływu 24 sierpnia 2021 r.), uzupełnionym pismem z 20 sierpnia 2021 r. (data wpływu 27 sierpnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dokonanej w wyniku wywozu własnych towarów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów dokonanej w wyniku wywozu własnych towarów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

(…) Sp. z o.o. z siedzibą w (…) (dalej: Wnioskodawca lub Spółka)jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Przedmiotem działalności Spółki jest wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych.

Wnioskodawca wykonuje projekty budowlano-montażowe zarówno na terytorium kraju, jak i na budowach realizowanych na terenie różnych państw członkowskich UE. Na dzień złożenia niniejszego wniosku Spółka jest też zarejestrowana do celów VAT na terytorium Niemiec (tzn. posiada ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez niemieckie organy podatkowe) i nie wyklucza - w razie potrzeby wynikającej z realizacji nowych kontraktów - rejestracji do celów VAT także w innych państwach członkowskich UE.

Na potrzeby konkretnych projektów budowlano-montażowych realizowanych w innym państwie UE Spółka nabywa często towary od podmiotów z siedzibą w Polsce, będących zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT w kraju (dalej: Spółka nabywa takie towary w drodze jednorazowych zamówień u różnych Dostawców, jak również w ramach długoterminowej współpracy z różnymi podmiotami na podstawie zawieranych z nimi umów ramowych lub bez nich. W niektórych sytuacjach, zwłaszcza w przypadku dużych elementów budowlanych/instalacyjnych, Dostawcy Spółki najczęściej samodzielnie odpowiadają za ich przewiezienie do miejsca instalacji poza terytorium Polski i takie przypadki nie są objęte przedmiotowym wnioskiem. Zdarzają się jednak przypadki, w których wysyłka za granicę pojedynczych sztuk lub niewielkiej ilości towarów jest nieopłacalna ekonomicznie. Dzieje się tak zwłaszcza gdy nabywane są materiały budowlane i montażowe mniejszych gabarytów, tj. np.: śruby, kształtki, rury, łączniki czy kanały wentylacyjne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne