Interpretacja indywidualna z dnia 16 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.363.2021.2.PS

Wystawienie faktury VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 24 maja 2021 r. (data wpływu 1 czerwca 2021 r.) uzupełnionym pismem z 6 września 2021 r. (data wpływu 9 września 2021 r.) na wezwanie z 23 sierpnia 2021 r. (doręczone 31 sierpnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury VAT.

Złożony wniosek został uzupełniony pismem z 6 września 2021 r. (data wpływu 9 września 2021 r.) na wezwanie z 23 sierpnia 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Dwaj członkowie Spółdzielni reprezentowani przez profesjonalnego pełnomocnika wystąpili do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju z żądaniem przeprowadzenia lustracji częściowej tematycznej. Na skutek żądania członków Ministerstwo Rozwoju podjęło decyzję o zobowiązaniu Spółdzielni do przeprowadzenia dodatkowej lustracji tematycznej dotyczącej zarzutów stawianych Spółdzielni. W związku z wnioskiem członków i zobowiązaniem Spółdzielni przez Ministra Rozwoju, Spółdzielnia zleciła dodatkowo płatną lustrację (...) Związkowi Rewizyjnemu (...). Lustracja obowiązkowa trzyletnia za lata 2016-2018 zakończyła się 27 lutego 2020 r. Wnioskodawcy lustracji od lat ignorują wyjaśnienia Zarządu składane im w zakresie objętym dodatkową lustracją. Pomimo wielokrotnych spotkań z Zarządem, obszernej korespondencji w której Zarząd informował o przepisach obowiązujących Spółdzielnię oraz kompetencjach poszczególnych organów Spółdzielni, wnioskodawcy dodatkowej lustracji wciąż dopatrywali się nieprawidłowości, dążąc do sposobu rozliczania, który im wydaje się słuszny i prawidłowy. Tematyka żądanej lustracji była także przedmiotem postępowania organów ścigania, które prowadziły postępowanie na ich wniosek. Postępowania te nie wykazały żadnych naruszeń przez władze Spółdzielni, podobnie jak przebyta dodatkowa lustracja, która także nie stwierdziła żadnych naruszeń w zakresie powszechnie obowiązujących przepisów prawa, tj. przepisów Prawo Spółdzielcze i ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a także innych ustaw, do przestrzegania których Spółdzielnia jest zobowiązana. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawcy dodatkowej lustracji, uporczywie nie przyjmują do wiadomości faktu, że Zarząd Spółdzielni działa w ramach i zgodnie z przepisami prawa oraz decyzjami Rady Nadzorczej, Zarząd po akceptacji Rady Nadzorczej postanowił, że obciążenie wszystkich członków kosztami dodatkowej lustracji w kwocie 9 840,00 zł byłoby niesłuszne i niesprawiedliwe. W związku z powyższym w miesiącu kwietniu 2021 roku została wystawiona faktura VAT na dwie osoby fizyczne (pomysłodawców lustracji) - solidarnie za zwrot poniesionych przez Spółdzielnię kosztów przeprowadzenia lustracji częściowej. Spółdzielnia naliczyła w fakturze 23% stawkę podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne