Interpretacja indywidualna z dnia 8 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDWB.4010.19.2021.1.ES

wynagrodzenie stanowiące odpłatność za zbycie praw wynikających ze świadectw efektywności energetycznej (białych certyfikatów) stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r. poz. 1540) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 19 lipca 2021 r. (data wpływu 3 sierpnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wynagrodzenie stanowiące odpłatność za zbycie praw wynikających ze świadectw efektywności energetycznej (białych certyfikatów) stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi zwolniony od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wynagrodzenie stanowiące odpłatność za zbycie praw wynikających ze świadectw efektywności energetycznej (białych certyfikatów) stanowi przychód z gospodarki zasobami mieszkaniowymi na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny: 

Wnioskodawca prowadzi przede wszystkim działalność polegającą na gospodarce zasobami mieszkaniowymi, której zgodnie z ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych oraz opartym na tej ustawie Statutem Wnioskodawcy celem jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych członków Wnioskodawcy i ich rodzin w oparciu o zasoby mieszkaniowe Wnioskodawcy. Ponadto Wnioskodawca stara się pozyskiwać środki finansowe z innych niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi źródeł, głównie z udostępniania podmiotom gospodarczym swojego majątku nie stanowiącego zasobów mieszkaniowych na podstawie umów dzierżawy i najmu. Pozyskiwanie to ma na celu zapewnienie właściwej płynności finansowej czego gospodarka zasobami mieszkaniowymi mogłaby nie zapewniać. Poza udostępnianiem swojego niemieszkalnego majątku Wnioskodawca dokonuje także innych działań zmierzających do uzyskiwania dodatkowych poza wpływami z opłat od członków i innych osób korzystających z zasobów mieszkaniowych środków finansowych.

W opisanych wyżej ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca wytworzył swoistą wartość niematerialną i prawną w postaci rozwiązania energooszczędnego w budynkach mieszkalnych, co skutkowało uzyskaniem świadectw efektywności energetycznej, i właśnie te świadectwa jako tzw. białe certyfikaty mogą stanowić przedmiot obrotu. W związku z uzyskaniem białych certyfikatów Wnioskodawca w dniu 7 czerwca 2017 r. zawarł umowę z podmiotem „I.”, której przedmiotem było „uregulowanie zasad współpracy stron dotyczącej pozyskania przez Zleceniodawcę środków finansowych ze sprzedaży uzyskanych świadectw efektywności energetycznej zgodnie z przepisami ustawy o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 831) (...) i przepisów wykonawczych”. W ust. 2 paragrafu 1 tej umowy wymieniono przykładowe przedsięwzięcia (usprawnienia) pozwalające na poprawę efektywności energetycznej. Postanowienia paragrafu 2 umowy określiły szereg obowiązków Zleceniobiorcy, tj. „I.”, związanych najpierw z celem uzyskania przez Wnioskodawcę świadectw efektywności energetycznej, następnie ich rejestracji na Towarowej Giełdzie Energii, a następnie sprzedaży tych świadectw na tej Giełdzie i odbioru całości środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży. W dalszych postanowieniach umowy uregulowano kwestie wynagrodzenia należnego „I.” jak i szczegółowe zasady współpracy stron. Ponadto Wnioskodawca w dniu 23 listopada 2015 r. zawarł z „I.” także jako Zleceniobiorcą umowę na świadczenie usług doradztwa efektywności energetycznej, której przedmiotem było „świadczenie przez Doradcę na rzecz Zleceniodawcy usług obejmujących specjalistyczne doradztwo w zakresie efektywności energetycznej, wykonanie analizy dziedzin, zakresów i przedsięwzięć po stronie Zleceniobiorcy pozwalających na wykorzystanie systemu białych certyfikatów celem pozyskania przez Zleceniodawcę środków finansowych z tytułu uzyskania świadectwa efektywności energetycznej.” W paragrafie 1 umowy oprócz w/w jej przedmiotu wskazano przedsięwzięcia (usprawnienia) pozwalające na pozyskanie świadectw efektywności energetycznej m.in.:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne