30.07.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.354.2021.1.MD

W zakresie możliwości skorygowania zeznań podatkowych i obowiązku zapłaty odsetek przy zwrocie odliczeń w ramach tzw. ulgi prorodzinnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2021 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest:

  • prawidłowe – w części w jakiej dotyczy możliwości skorygowania zeznań podatkowych,
  • nieprawidłowe – w części w jakiej dotyczy braku obowiązku po stronie Wnioskodawczyni zapłaty odsetek przy zwrocie odliczeń w ramach tzw. ulgi prorodzinnej.

UZASADNIENIE

W dniu 30 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorygowania zeznań podatkowych i obowiązku zapłaty odsetek przy zwrocie odliczeń w ramach tzw. ulgi prorodzinnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 2012 r. Wnioskodawczyni wstąpiła w związek małżeński. Z tego związku posiada dwójkę dzieci, tj. F. (ur. …) i Z. (ur. …). Wspólnie z mężem i dziećmi mieszkają razem i wspólnie wychowują swoje dzieci. Posiadają rozdzielność majątkową i zeznania podatkowe PIT-37 składają indywidualnie. Od chwili przyjścia na świat ich dzieci to Wnioskodawczyni dokonuje odliczeń ulgi prorodzinnej w swoich zeznaniach podatkowych PIT-37 w załącznikach PIT-O.

Mąż z poprzedniego małżeństwa posiada również dwójkę dzieci, tj. M. (ur. …) oraz E. (ur. ...), na które odliczenia ulgi prorodzinnej dokonuje jego była żona. Mąż wywiązuje się z obowiązku zarówno rodzicielskiego, wychowawczego jak i alimentacyjnego wobec dzieci z poprzedniego małżeństwa. W związku z tym, że wspólne dzieci Wnioskodawczyni i jej męża są zarazem męża trzecim i czwartym dzieckiem, analizując m.in. interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, Wnioskodawczyni i jej mąż doszli do wniosku, że korzystniej dla ich rodziny będzie, gdy to mąż będzie dokonywał odliczeń ulgi prorodzinnej, wykazując ich wspólne dzieci jako swoje trzecie i czwarte.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne