23.03.2012 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 23 marca 2012 r. II PK 169/11

1. Osoba fizyczna pełniąca funkcję członka zarządu w spółce prawa handlowego może być podwójnie powiązana z tą spółką. Może ją wiązać ze spółką stosunek organizacyjno-prawny i jednocześnie stosunek pracy. Pierwszy z nich podlega regulacji Kodeksu spółek handlowych, a drugi przepisom Kodeksu pracy.

2. Rozwiązanie stosunku pracy z członkiem zarządu nie prowadzi do ustania korporacyjnego stosunku członkostwa w zarządzie spółki.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Jerzy Kuźniar (przewodniczący)

SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec

w sprawie z powództwa I. C. przeciwko Syndykowi Masy Upadłości T. Spółce Akcyjnej w upadłości o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 23 marca 2012 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego z dnia 12 stycznia 2010 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy, Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, po rozpoznaniu sprawy z powództwa I. C. przeciwko Syndykowi Masy Upadłości T. SA w upadłości o przywrócenie do pracy, wyrokiem z dnia 21 października 2008 roku oddalił powództwo. Sąd Rejonowy ustalił, że podstawą wypowiedzenia powódce umowy o pracę była upadłość likwidacyjna podmiotu i dążenie do ograniczenia zatrudniania w masie upadłości ze względu na przerost zatrudnienia w spółce T. SA i związane z tym koszty wypłat wynagrodzeń, zwłaszcza powódki - prezesa zarządu, której wynagrodzenie miesięczne wynosiło 10.000 zł brutto.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty