Interpretacja indywidualna z dnia 21 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4011.62.2021.2.MS
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 kwietnia 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy e-PUAP tego samego dnia), uzupełnionym 9 lipca 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 kwietnia 2021 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box). Wniosek ten nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 30 czerwca 2021 r., Znak: 0111-KDIB1-2.4011.62.2021.1.MS wezwano do jego uzupełnienia. Uzupełnienia wniosku dokonano 9 lipca 2021 r.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca od 2 kwietnia 2020 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i zgodnie z art. 3 ust. 1 i 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2020 poz. 1426) podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowego w Polsce. Dochody uzyskane ze świadczenia usług rozlicza na podstawie prowadzonej przez podmiot wyspecjalizowany podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w szeroko rozumianej branży informatycznej. Zakres świadczonych usług przez Wnioskodawcę stanowi tworzenie, projektowanie oraz rozwój nowoczesnego oprogramowania w formie gotowych programów lub aplikacji, a także projektowanie i tworzenie stron internetowych oraz aplikacji i interfejsów działających na platformach internetowych danego kontrahenta. Wszelkie usługi świadczone przez Wnioskodawcę mają charakter twórczy tj. w ramach świadczonych usług Wnioskodawca wytwarza indywidualny kod źródłowy, który ma na celu stworzenie konkretnego nowego oprogramowania lub dodanie nowej funkcjonalności do już istniejącego oprogramowania (aplikacji bądź interfejsu). Wnioskodawca świadczy ww. usługi informatyczne na podstawie odpowiednio skonstruowanych umów. Wszelkie umowy zawarte przez Wnioskodawcę zawierają klauzulę, w której wytworzone przez Wnioskodawcę oprogramowanie (lub jego funkcjonalna część), strona internetowa (lub jej projekt) w postaci prawa autorskich do utworu są przenoszone na danego kontrahenta. Umowy te zawierają również klauzule świadczącą o rękojmi prawidłowego wykonania powierzonego zadania, co oznacza, iż Wnioskodawca ponosi pełną odpowiedzialność za zrealizowane projekty (wytworzone oprogramowanie, stronę internetową w ramach powierzonego zadania przez kontrahenta). W 2020 r. na podstawie umowy zawartej z Panem R prowadzącym działalność gospodarczą pod nazwą (…) Wnioskodawca świadczył usługę polegającą na przeprowadzeniu prac badawczo-rozwojowych w celu wytworzenia oprogramowania na potrzeby rynku medycznego, badań klinicznych i świadczenia usług medycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty