19.07.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.196.2021.2.PC

określenie momentu powstania obowiązku podatkowego oraz ustalenia właściwego kursu do przeliczania waluty obcej na złote w celu określenia podstawy opodatkowania

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 kwietnia 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem ePUAP 13 kwietnia 2021 r.) uzupełnionym za pośrednictwem ePUAP w dniu 13 lipca 2021 r. na wezwanie Organu z dnia 6 lipca 2021 r. (doręczone w dniu 7 lipca 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz ustalenia właściwego kursu do przeliczania waluty obcej na złote w celu określenia podstawy opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 kwietnia 2021 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz ustalenia właściwego kursu do przeliczania waluty obcej na złote w celu określenia podstawy opodatkowania. Wniosek został uzupełniony za pośrednictwem ePUAP w dniu 13 lipca 2021 r. na wezwanie Organu z dnia 6 lipca 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

R Sp. z o.o. (dalej jako: „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, którego głównym przedmiotem działalności jest działalność pozostałych agencji transportowych.

Spółka specjalizuje się w kompleksowej, profesjonalnej obsłudze celnej podmiotów gospodarczych. W ramach prowadzonej działalności, zgodnie z zapisami umów zawartych z kontrahentami, lub wiążących ofert, Spółka dokonuje odpraw celnych towarów swoich klientów. Odprawy te wykonywane i rozliczane są na przestrzeni przyjętego okresu rozliczeniowego z określoną częstotliwością, wymaganą ze strony kontrahentów do zapewnienia niezakłóconego przepływu towarów. Niejednokrotnie Spółka dokonuje kilku odpraw w ciągu jednego dnia, przez wszystkie dni danego miesiąca. Usługi w w/w zakresie są również świadczone poza typowymi godzinami pracy, czyli w systemie 24 godziny/ 7 dni w tygodniu. Usługi świadczone przez Spółkę mają miejsce w określonych dniach miesiąca, w związku z czym dotychczas Spółka traktowała każdą wykonaną przez siebie odprawę celną indywidualnie, jako pojedyncze świadczenie. Każda odprawa miała więc swoją datę zakończenia świadczenia usługi, co w przypadku kontrahentów zagranicznych, na rzecz których Spółka wystawia fakturę w walucie obcej, wiązało się z koniecznością stosowania odmiennych kursów przeliczeniowych walut obcych zgodnie z obowiązującymi w ustawie o VAT zasadami, czyli według kursu średniego ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień dostawy (dokonania odprawy celnej).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne