Interpretacja indywidualna z dnia 30 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.268.2021.1.RST
Świadczenie przez Wnioskodawcę usług pośrednictwa na rzecz kontrahentów mających siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2021 r. (data wpływu za pośrednictwem ePUAP 12 maja 2021 r.), uzupełnionym za pośrednictwem ePUAP 20 maja 2021 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług pośrednictwa - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług pośrednictwa. Wniosek został uzupełniony za pośrednictwem ePUAP 20 maja 2021 r.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest podatnikiem mającym siedzibę na terytorium Polski i posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie Polski. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.
Wnioskodawca planuje rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa w handlu międzynarodowym zagranicznym.
Usługi pośrednictwa będą świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahentów mających siedzibę poza terytorium Unii Europejskiej. Wnioskodawca będzie świadczył usługi pośrednictwa w handlu i z tego tytułu będzie otrzymywał wynagrodzenie - za doprowadzenie do transakcji między dwoma podmiotami zagranicznymi, niemającymi siedziby w Unii Europejskiej.
Wnioskodawca jako pośrednik będzie pobierał prowizję od transakcji, które uda się sfinalizować. Zlecenie dostawy towarów będzie następowało po skojarzeniu podmiotów zagranicznych - usługobiorców, wystawieniu faktury handlowej przez sprzedawcę towarów i zleceniu przelewu środków pieniężnych przez nabywcę towarów. Wnioskodawca otrzyma prowizję jeszcze przed realizacją dostawy towarów, w związku z otrzymaniem informacji z banku o zleceniu przelewu przez nabywcę towarów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty