Interpretacja indywidualna z dnia 15 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.292.2021.2.LS
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box)
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 11 marca 2021 r. (data wpływu 11 marca 2021 r.) uzupełnione pismem z 14 maja 2021 r. (data nadania 14 maja 2021 r., data wpływu 14 maja 2021 r.) w odpowiedzi na wezwanie tut. Organu z 7 maja 2021 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.292.2021.1.LS (data doręczenia 8 maja 2021 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca od dnia 26 kwietnia 2017 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem (kod PKD 62.01.Z). Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez Niego forma opodatkowania to podatek liniowy. Charakterystyka prac programistycznych: Wnioskodawca w ramach swojej działalności zajmuje się tworzeniem oprogramowania służącego do wymiany danych między systemami informatycznymi służącymi do obsługi zasobów ludzkich, organizowania pracy, pozyskiwania nowych pracowników, obsługi wypłat, i innych działań wymaganych do poprawnego prowadzenia dużej firmy. Projektuje, wdraża i usprawnia procesy biznesowe, z wykorzystaniem istniejącego oraz nowo-wytworzonego przez Wnioskodawcę oprogramowania. Wytwarza i przetwarza dane dotyczące pracowników klientów z wykorzystaniem istniejącego, jak i nowo wytworzonego przez Wnioskodawcę oprogramowania. Wnioskodawca sprzedaje prawa do własności intelektualnej do wytwarzanego przez siebie oprogramowania. Praca ma charakter projektowy. Zlecenia programistyczne realizowane przez Wnioskodawcę nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez Zlecającego. Należy zaznaczyć, że w związku z tak wykonywaną działalnością Wnioskodawca ponosi pełne ryzyko gospodarcze zarówno w kontekście odpowiedzialności za ewentualne wady świadczonych usług, jak i niepełnego efektu uzgodnionego rezultatu. Proces powstawania produktu/usługi: Każde zadanie wynikające z analizy potrzeb klienta realizowane jest jako osobny projekt. Realizacja projektu przebiega wedle ustalonego, sprawdzonego procesu opisanego poniżej: 1. Analiza potrzeb klienta: rozpoznanie potrzeb klienta przebiega w formie rozmowy, warsztatów, wideokonferencji, wymiany emailowej, lub każdego z powyższych. Rezultatem tego etapu procesu jest zrozumienie potrzeb klienta w odniesieniu do konkretnego problemu biznesowego, który można rozwiązać za pomocą stworzenia oprogramowania i/lub odpowiedniego procesu biznesowego 2.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty