13.05.2021 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.126.2021.2.ŁS

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową – Ip Box.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2021 r. (data wpływu), uzupełnionym w dniu 6 maja 2021 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 6 maja 2021 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką.

We wniosku i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od 23 marca 2015 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1 a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca rozlicza się z zastosowaniem podatku liniowego. Wnioskodawca prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Wnioskodawca w okresie od 4 marca 2019 r. świadczył usługi programistyczne w oparciu o zawartą umowę na świadczenie usług z firmą A. Na podstawie zapisów umownych Wnioskodawca w ramach otrzymywanego wynagrodzenia przeniósł na Spółkę całość autorskich praw majątkowych, a także udzielał Spółce zgody na wykonywanie zależnych praw autorskich do wytworzonego oprogramowania i przeniósł na Spółkę prawo udzielania zgody na wykonywanie takich praw innym podmiotom. W związku z czym doszło do uzyskania dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży usługi. W ramach umowy Wnioskodawca tworzył aplikacje oraz oprogramowanie przy użyciu języków programowania R. oraz L. Aplikacja, nad którą pracuje Wnioskodawca, to aplikacja typu S. działająca w branży cyberbezpieczeństwa. Innowacyjność aplikacji polega holistycznym traktowaniu działań użytkownika - rozumieniu wzorców jak korzysta z danej aplikacji, oraz z jakich urządzeń korzysta - by dostarczyć bardziej „spersonalizowaną” ochronę, nie pogarszając przy tym doświadczenia użytkownika w korzystaniu z danego serwisu. Można powiedzieć, że jest to cyberbezpieczeństwo kolejnej generacji. Dostępne dotychczasowe produkty skupiały się na trzech różnych aspektach: wykrywanie automatycznego ruchu (bot detection), wykrywanie oszustw (fraud detection), usługodawca tożsamości (identity provider).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne