Interpretacja indywidualna z dnia 5 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.887.2020.1.IR
Ustalenie obowiązku podatkowego
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2020 r. (data wpływu 9 listopada 2020 r.), uzupełnionym pismami z dnia 9 listopada 2020 r. (data wpływu 9 listopada 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu, uzupełniony pismami z dnia 9 listopada 2020 r. ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca do dnia 30 lipca 2019 r. posiadał stałe miejsce zamieszkania w Polsce. Na terytorium kraju Wnioskodawca zamieszkiwał wraz z żoną, wspólnie prowadząc z nią gospodarstwo domowe. Wykonywał On na terytorium Polski pracę w ramach umowy o pracę z polskim podmiotem. Jest On polskim obywatelem.
W dniu 30 lipca 2019 r. Wnioskodawca rozwiązał dotychczasową umowę o pracę z polskim podmiotem oraz rozpoczął pracę dla podmiotu z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (dalej: Pracodawca) w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony. Praca wykonywana jest w całości na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich na pełen etat. Jest to jedyne i główne źródło dochodu Wnioskodawcy.
W związku z rozpoczęciem pracy na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wnioskodawca przeprowadził się na terytorium tego kraju i od dnia 30 lipca 2019 r. posiada na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich stałe miejsce zamieszkania (wynajmowane mieszkanie) oraz prowadzi na terytorium tego kraju samodzielne gospodarstwo domowe. Zamierza On pozostać na stałe na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich i przebywać na terytorium tego kraju przez przeważającą część roku, o czym świadczy m.in. fakt posiadania wizy rezydenckiej wydanej przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, czy też fakt posiadania wyrobionego na terytorium tego kraju prawa jazdy oraz dowodu tożsamości (Emirates ID). W Zjednoczonych Emiratach Arabskich Wnioskodawca posiada najwięcej powiązań osobistych i w ocenie Wnioskodawcy, to w tym kraju toczy się Jego życie towarzyskie. Na terytorium tego kraju Wnioskodawca uprawia swoje hobby, tj. jazdę na rowerze – w tym celu Wnioskodawca zakupił rower. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich Wnioskodawca zaciągnął kredyt na zakup samochodu, w tym kraju posiada również ubezpieczenie zdrowotne i rachunek bankowy. Jest On w posiadaniu dokumentów wskazujących na fakt stałego przebywania na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich od lipca 2019, takich jak umowa najmu mieszkania czy wyciągi bankowe. Żona Wnioskodawcy nadal przebywa na terytorium Polski, jednak zamierza zamieszkać z Wnioskodawcą na stałe na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich w roku 2021, o czym świadczy trwający proces pozyskania przez nią wizy rezydenckiej w tym kraju. Zgodnie z prawem obowiązującym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wnioskodawca nie może uzyskać obywatelstwa tego kraju, więc posiadanie wizy pobytu długookresowego (np. wiza rezydencka) jest jedyną formą utrzymywania intencji pobytu stałego na terenie tego kraju.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty